Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży

Puszcza Białowieska jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. To miejsce gdzie można się nacieszyć piękną przyrodą, czystym powietrzem i niezwykłymi krajobrazami. W Puszczy Białowieskiej można się też spotkać różne zabytkowe budowle, które warto zwiedzić i poznać ich historię. Jednym z najstarszych miejsc w Puszczy Białowieskiej jest Dworek Gubernatora Grodzieńskiego, który stoi w Parku Pałacowym, będącego częścią Białowieskiego Parku Narodowego.

Historia

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego został wybudowany w 1845 roku z najlepszej jakości drewna. Powstał, jak sama nazwa wskazuje, dla sprawującego wtedy rządy Gubernatora Grodzieńskiego. W kolejnych latach był odwiedzany przez najwyższych przedstawicieli administracji państwowej. Dworek odwiedził również car Aleksander II. Początkowo dworek nosił nazwę Carskiego Pawilonu Myśliwskiego. Odwiedzające to miejsce osoby, chętnie brały udział w polowaniach w okolicznych lasach, co zostało zaprezentowane na licznych eksponatach znajdujących się w muzeum, które powstało tu w późniejszych latach.

W czasie I wojny światowej w Dworku urządzono szpital polowy, a później kasyno oficerskie, które było tu również w czasie trwania II wojny światowej. Następnie powstało tu biuro turystyczne Sekcji Towarzystwa Urzędników Państwowych, ze sklepikiem pamiątkowym. Jeszcze później w Dworku Gubernatora urządzono gospodę, która rozrosła się w doskonale prosperującą restaurację, chętnie odwiedzaną przez turystów. W 1980 roku w budynku rezydowało przez 5 lat przedszkole, kiedy to odbudowywano spalone w pożarze przedszkole w Białowieży. Obecnie po licznych remontach w Dworku Gubernatora Grodzieńskiego znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN.

Zwiedzanie

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego jest bardzo zadbanym i dobrze utrzymanym budynkiem. To malownicza budowla z licznymi zdobieniami, pięknymi ornamentami i ozdobami. Dworek jest udostępniony dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00.

Poza Dworkiem znajduje się w tym miejscu także kilka innych budynków historycznych jak: Dom Marszałkowski, Dom Zarządu, dawne stajnie carskie, czy zabytkowa brama kuchenna. Są to znane zabytki historyczne, które pokazują historię tego miejsca. Zwiedzanie warto jednak zacząć od Dworku Gubernatora Grodzieńskiego.

Mapa