Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Dworku Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży

Puszcza Białowieska jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. To miejsce gdzie można się nacieszyć piękną przyrodą, czystym powietrzem i niezwykłymi krajobrazami. W Puszczy Białowieskiej można się też spotkać różne zabytkowe budowle, które warto zwiedzić i poznać ich historię. Jednym z najstarszych miejsc w Puszczy Białowieskiej jest Dworek Gubernatora Grodzieńskiego, który stoi w Parku Pałacowym, będącego częścią Białowieskiego Parku Narodowego.

Historia

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego został wybudowany w 1845 roku z najlepszej jakości drewna. Powstał, jak sama nazwa wskazuje, dla sprawującego wtedy rządy Gubernatora Grodzieńskiego. W kolejnych latach był odwiedzany przez najwyższych przedstawicieli administracji państwowej. Dworek odwiedził również car Aleksander II. Początkowo dworek nosił nazwę Carskiego Pawilonu Myśliwskiego. Odwiedzające to miejsce osoby, chętnie brały udział w polowaniach w okolicznych lasach, co zostało zaprezentowane na licznych eksponatach znajdujących się w muzeum, które powstało tu w późniejszych latach.

W czasie I wojny światowej w Dworku urządzono szpital polowy, a później kasyno oficerskie, które było tu również w czasie trwania II wojny światowej. Następnie powstało tu biuro turystyczne Sekcji Towarzystwa Urzędników Państwowych, ze sklepikiem pamiątkowym. Jeszcze później w Dworku Gubernatora urządzono gospodę, która rozrosła się w doskonale prosperującą restaurację, chętnie odwiedzaną przez turystów. W 1980 roku w budynku rezydowało przez 5 lat przedszkole, kiedy to odbudowywano spalone w pożarze przedszkole w Białowieży. Obecnie po licznych remontach w Dworku Gubernatora Grodzieńskiego znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN.

Zwiedzanie

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego jest bardzo zadbanym i dobrze utrzymanym budynkiem. To malownicza budowla z licznymi zdobieniami, pięknymi ornamentami i ozdobami. Dworek jest udostępniony dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00.

Poza Dworkiem znajduje się w tym miejscu także kilka innych budynków historycznych jak: Dom Marszałkowski, Dom Zarządu, dawne stajnie carskie, czy zabytkowa brama kuchenna. Są to znane zabytki historyczne, które pokazują historię tego miejsca. Zwiedzanie warto jednak zacząć od Dworku Gubernatora Grodzieńskiego.

Polecane obiekty w okolicy Dworku Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży