Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Placu Nowego w Krakowie

Plac Nowy w Krakowie

W Krakowie najbardziej znanym placem jest oczywiście historyczny rynek. Jednak niedaleko niego znajduje się także Plac Nowy, wcześniej nazywany Placem Żydowskim, usytuowany w dzielnicy Kazimierz. W przeszłości był dla mieszkających tutaj Żydów centralnym punktem ich dzielnicy, na którym kumulowało się życie handlowe i kulturalne oraz sądownicze.

Plac w przeszłości

Kwadratowy plac liczący około 20 metrów długości każdego z boków został wyodrębniony z miejskiej architektury na początku XIX wieku. W swoim pierwotnym kształcie biegł wzdłuż murów obronnych żydowskiej dzielnicy, a jednym z boków opierał się o funkcjonujący tu niegdyś szpital. Naprzeciwko mieściła się składnica żywności oraz żydowskie sklepy i kramy. Z placu przechodziło się bezpośrednio do synagogi, dlatego nierzadko był on również miejscem odprawiania ważnych uroczystości religijnych oraz świąt historycznych ważnych dla krakowskich Żydów.

Cechą charakterystyczną Placu Nowego jest znajdujący się na jego środku pawilon handlowy powstały na przełomie XIX i XX wieku wybudowany w kształcie okrągłej rotundy na planie dwunastokąta. Jego handlowy charakter został zachowany do dzisiaj i nadal mieszczą się w nim sklepy, najczęściej z pamiątkami, ale również lokale gastronomiczne. Obiekt wpisany jest na listę miejskich zabytków.

Na szlaku żydowskim

Plac Nowy jest ciekawym miejscem o dużym znaczeniu lokalnym. Przybywający na plac turyści zazwyczaj robią to podążając tematycznymi szlakami turystycznymi, w tym wypadku szlakiem historii żydowskiej. Punktem centralnym jest oczywiście zabytkowy „okrąglak”, na którego dachu sporadycznie odbywają się różne eventy kulturalne. Poza tym obiektem na Placu Nowym przyciągać może uwagę codzienny targ, w tym również pchli targ, gdzie można natrafić na ciekawe eksponaty o dużej wartości historycznej. Warto się tu też wybrać i skorzystać z oferty okolicznych restauracji i barów, gdzie nierzadko serwowane są potrawy pochodzące z kuchni żydowskiej. Plac Nowy to jedna z wizytówek Krakowa.

Polecane obiekty w pobliżu Placu Nowego w Krakowie