Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Pałacowy w Białowieży

Noclegi w pobliżu Parku Pałacowego w Białowieży

Park Pałacowy w Białowieży

W Puszczy Białowieskiej kryją się dziesiątki, jeśli nie setki wspaniałych i urokliwych miejsc, od których wprost nie można oderwać oczu i nasycić się ich pięknem. Dokładnie tak samo jest w przypadku Parku Pałacowego w Białowieży, a więc w niejako urbanistycznym centrum całej puszczy. Parku, który od końca XIX wieku był uważany za jedną z najświetniejszych carskich rezydencji tamtych czasów.

Powstanie parku

Nazwa nawiązuje do pałacu, który spłonął podczas II wojny światowej i został finalnie rozebrany w 1962 roku. Pozostał jednak po nim cały kompleks parkowy utworzony na wzór zalesionego ogrodu, gdzie główną oś stanowiła rezydencja carska wraz z fontannami, sadzawkami, domami ogrodnika i Domem Marszałkowskim, grupami roślinnymi specjalnie zasadzonymi oraz wytyczonymi alejkami spacerowymi. Zdecydowana większość drzew pochodzi z pierwotnego lasu, a niektóre egzemplarze liczą nawet po trzysta lat.

Park Pałacowy został utworzony w stylu angielskim. Oznacza to, że nie miał z góry narzuconego schematu – alejki nie były tworzone wedle jakiegoś odgórnego planu, a miejsca sadzenia roślin nie miało charakteru symetrycznego. Architektura parku nawiązywała do jego naturalności, dlatego większość prac ogrodniczych polegała wyłącznie na doraźnej pielęgnacji całego terenu. A był to teren o niebagatelnej powierzchni ponad 50 hektarów, zaś autorem projektu parkowego był Walerian Kronenberg znany z utworzenia ogrodów między innymi w samej stolicy.

Pamiątka po rosyjskich carach

Z pierwotnych zabudowań w Parku Pałacowym do dzisiejszych czasów zachował się jedynie domek myśliwski z 1845 roku oraz dwa stawy w północnej części ogrodów. Reszta budynków uległa zniszczeniu lub rozebraniu, natomiast struktury wodne zostały zasypane w czasie II wojny światowej.

Współcześnie Park Pałacowy jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, który powstał na zlecenie rosyjskich carów w czasie zaborów. Dodatkowo ze względu za swój walor historyczny, przyrodniczy i turystyczny jest jednym z najważniejszych obiektów na mapie Podlasia, które powinien zobaczyć przyjeżdżający tutaj turysta. Szczególnie że zwiedzanie terenu Parku jest bezpłatne, a zorganizowane grupy nie muszą korzystać z opieki przewodnika. Do podróży po parku można wykorzystywać rowery.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Pałacowego w Białowieży