Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu Łomnica w Jeleniej Górze

Pałac Łomnica w Jeleniej Górze

Pałac Łomnica to barokowy pałac, który powstał w XVII wieku. Obok znajduje się budynek mieszkalny nazywany Domem Wdowy. Położony jest przy skrzyżowaniu dróg do Wojanowa i Kowar, około 5 kilometrów od Jeleniej Góry.

Historia pałacu

Pierwsze wzmianki o wsi położonej w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Właściciele pałacu i majątku zmieniali się wiele razy. Prawdopodobnie najbardziej znaczącym z właścicieli był kupiec Inu Christian Manzel, który był również fundatorem protestanckiego kościoła w Łomnicy. Od 1835 do 1945 pałac należał do rodziny von Küster. Jej potomkowie nabyli ruiny rodzinnej posiadłości po upadku Żelaznej Kurtyny. Obecnie w skład posiadłości wchodzi: pochodzący z 1720 roku barokowy pałac, Mały Pałac z 1804 roku oraz muzealny Folwark.

Pałac

Pałac ma trzy kondygnacje i został wzniesiony na planie kwadratu z narożnymi alkierzami. Kryty jest czterospadowym dachem. Wnętrze pałacu zachowało oryginalny układ przestrzenny. Na parterze nadal znajdują się fragmenty malarstwa ściennego z XVIII i XIX wieku. Obecnie mieści się w nim muzeum wnętrz. Dom Wdowy to budynek klasycystyczny na planie prostokąta o dwóch kondygnacjach.

Atrakcje dla turystów

Odwiedzający posiadłość mogą zobaczyć Muzeum w Dużym Pałacu, park pałacowy, historyczny Folwark oraz ogród kuchenny. W Dużym Pałacu dla turystów otwarte są muzealne sale oraz piwnica, można tutaj obejrzeć multimedialną prezentację "Pocałunek na przebudzenie" oraz zajrzeć do Sklepu Pałacowego. Folwark obejmuje Sklep Folwarczny, piekarnię, sklep lniarski, kuźnię, oborę i stajnię, a także Kuchnię Ziemiańską, restaurację oraz plac zabaw dla najmłodszych.

W Folwarku można skorzystać z jazdy konnej pod okiem instruktora. Pałac otoczony jest przez duży, angielski park krajobrazowy rozciągający się wzdłuż rzeki Bóbr. Na 9 hektarach znajdują się atrakcje dla dzieci - plac zabaw i Zamek zabaw oraz historyczny Ogród Kuchenny. W Małym Pałacu obecnie działa hotel oraz restauracja z malowniczym tarasem wychodzącym na park.

Zwiedzanie

W sezonie od kwietnia do października i od 22 grudnia do 3 stycznia otwarte w godz. 10.00 – 19.00, w okresie od 1 listopada do 21 grudnia i 4 stycznia do 31 marca czynne w godz. 10.00-18.00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł. Szczegóły można poczytać na stronie: www:http://www.palac-lomnica.pl/.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu Łomnica w Jeleniej Górze