Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu poniemieckich schronów w Piszu

Poniemieckie schrony w Piszu

Ziemia w regionie miejscowości Pisz chowa wiele tajemnic, które przez wiele lat zniknęły ze świadomości mieszkańców lub obrosły w mity. Dzisiaj różnego rodzaju stowarzyszenia organizują się, by przywrócić pamięć o dawnych wydarzeniach i by lepiej zrozumieć historię swojej małej ojczyzny. Będąc więc w okolicach Pisza nie tylko warto wybrać się nad jedno z wielu jezior czy odwiedzić Puszczę Piską, ale także poznać dzieje systemu piskich fortyfikacji.

I wojna światowa

Ważne walki między wojskami rosyjskimi a niemieckimi zostały tu stoczone w 1914 roku, w ramach tzw. kampanii tannenberskiej. Doświadczenia tamtych bitew przekonały po wojnie niemieckie dowództwo do tego, by wykorzystać tutejszy górzysty teren do budowy systemu umocnień. Postanowienia traktatu wersalskiego przewidywały zakaz budowy systemów przygranicznych m.in. na ziemiach w regionie Piszu. Niemcy jednak nie przejmowali się zbytnio tym dokumentem, a zwłaszcza, gdy do pełni władzy doszedł Adolf Hitler. W 1935 roku zdecydowano więc na przeprowadzenie większych prac na tym terenie.

Budowa systemu umocnień

Pozycja piska była jedynie jednym z elementów większego systemu umocnień, który osłaniał m.in. Giżycko. W 1937 roku zatwierdzono nowe plany, według których poprowadzono roboty budowlane. Prace rozpoczęły się wiosną 1939 roku. Początkowo wybudowano cztery lekkie schrony, które mogły osłaniać rozładunek żołnierzy na nieodległej stacji kolejowej. Kolejne lata to rozbudowa z myślą o powstrzymaniu ewentualnego radzieckiego ataku pancernego.

W 1944 roku okazało się jednak, że trudno powstrzymywać rosyjską armię poza terenami miast. Skoncentrowano się więc na wzmocnieniu pozycji w Piszu i innych miejscowościach. Same umocnienia zostały jednak zdobyte praktycznie bez walki, gdy niemieckie oddziały zaczęły się wycofywać.

Ślady przeszłości

Większość zabudowań, które zachowały się do dzisiaj znajduje się w okolicach ulic Wiosennej i Olsztyńskiej. Są to gniazda karabinów maszynowych, działa przeciwpancernego, schrony dla piechoty oraz resztki wieży obserwacyjnej. Niedaleko pozostałości schronów obronnych wyznaczono parking dla zwiedzających, mieszczący się przy skrzyżowaniu ulic Olsztyńskiej oraz Nidzkiej. Najciekawszym obiektem jest schron bierny Regelbau 502, który zlokalizowany jest najbliżej parkingu. Od kilku lat udostępniony jest on do zwiedzania.

Polecane obiekty w pobliżu poniemieckich schronów w Piszu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!