Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Piszu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Piszu

Pisz to piękne i malowniczo położone miasteczko należące do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Można tutaj wypocząć na wiele sposobów. Oczywiście najbardziej z Mazurami kojarzy się wypoczynek nad wodą. Nad każdym z pobliskich jezior znajdziemy nie tylko atrakcyjne plaże, ale również przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dużą atrakcją turystyczną jest także pobliska Puszcza Piska. Pisz jednak warto odwiedzić także, by zobaczyć tutejsze zabytki. Jednym z ciekawszych zabytkowych obiektów na terenie miasta jest kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.

Położenie

Piski kościół schowany jest dzisiaj za młodszymi zabudowaniami mieszkalnymi. Jeśli przejeżdżamy w tej okolicy, to najłatwiej będzie do niego trafić zjeżdżając z miejskiej obwodnicy, tj. z drogi krajowej nr 63. Na rondzie należy skręcić w ulicę Tadeusza Kościuszki, a następnie w lewo, w ulicę Gizewiusza. Kościół znajduje się właśnie w kwartale ulic Gizewiusza, Kościuszki oraz Armii Krajowej. Niedaleko znajdują się także ruiny dawnego zamku oraz Piski Dom Kultury.

Historia

Kościół świętego Jana Chrzciciela to najstarszy kościół w Piszu. Wzmianki o pierwszej świątyni w tym miejscu pochodzą z połowy XV stulecia. Była to katolicka świątynia, która później przeszła pod władanie luteranów. W 1694 roku doszło do pożaru, w wyniku którego spłonęła większość budowli. Zdecydowano się jednak na jego szybką odbudowę. Większość konstrukcji powstała w 1737 roku. Resztę prac dokończono pod koniec wieku. Całość została przebudowana w 1843 roku.

Architektura

Wieża kościelna zachowała swój oryginalny kształt. Jest to trójkondygnacyjna, murowana konstrukcja. W późniejszych latach dodano krzyż na jej szczycie oraz zegary na bocznych ścianach. Natomiast przy odbudowie reszty budowli zdecydowano się na zastosowanie tzw. ryglówki. We wnętrzu można oglądać m.in. ambonę pochodzącą z 1701 roku oraz ołtarz główny z końcówki XVI stulecia. Teren wokół kościoła jest obecnie bardzo zadbany, a przed świątynią znalazła się także odnowiona figura patrona – św. Jana Chrzciciela.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Piszu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!