Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

Region Piszu i Puszczy Piskiej to miejsce z bardzo bogatą historią, po której pozostało wiele pamiątek. Na szczęście są tacy, którzy poświęcili swój czas, by zebrać je w jednym miejscu i opisać. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać bogate zbiory Muzeum Ziemi Piskiej. Znajduje się ono w piskim ratuszu, na Placu Daszyńskiego.

Historia

17 grudnia 1965 roku powołano do życia Towarzystwo Miłośników Ziemi Piskiej – organizację, która zrzeszała najbardziej zaangażowanych społecznie mieszkańców miasta. Dwa lata później, w czasie obchodów 600-lecia nadania praw Piszowi, głośno już mówiono o konieczności utworzenia regionalnego muzeum. W 1969 roku powołano do życia Muzeum Ziemi Piskiej, które na swoją siedzibę otrzymało budynek tzw. Baszty. Później zdecydowano się przenieść zbiory do budynku ratusza, a konkretniej do jego przyziemia, gdzie kiedyś mieściła się piwiarnia.

Muzealne skarby

Wystawa archeologiczna prezentuje m. in. krzemienie, które obrabiane były przed wiekami na tym terenie. Są tu także inne wytwory ludzkich rąk z dawnych epok np. siekiery, garnki czy młotki. Wystawa historyczna skupia się natomiast na dziejach Ziemi Piskiej w zdjęciach, dokumentach czy rzeźbach, znajdują się tutaj zabytkowe biblie oraz śpiewniki.

Wystawa etnograficzna – składają się na nią przede wszystkim eksponaty z XIX oraz XX stulecia. Zobaczyć można tutaj stare mazurskie meble, przedmioty pomagające w pracach polowych oraz np. plecionki do przechowywania żywności. Ważne miejsce zajmuje także sztuka ludowa. Zebrano tutaj różne tkaniny, które przed laty służyły nie tylko do ozdoby domostw. Na wystawie można oglądać przepiękne drewniane rzeźby.

Wystawa przyrodnicza – bliskość Puszczy Piskiej sprawia, że na wystawie przyrodniczej można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych eksponatów. Oglądać tu można spreparowane zwierzęta, które zamieszkują nieodległe lasy i mokradła. Są tu m.in. czapla siwa, łabędź niemy, wilki, lisy, borsuki, a także eksponaty ryb, zamieszkujących pobliskie jeziora. Wystawę uzupełniono o ciekawy zielnik roślin występujących na terenie Puszczy Piskiej.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • październik – maj: pn.-pt.: 8:00-16:00
  • czerwiec – wrzesień: wt.-pt.: 8:00-16:00, sob.-niedz.: 10:00-14:00, pon. - nieczynne

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://www.muzeumziemipiskiej.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!