Pisz

Pisz to jedno z najbardziej klimatycznych mazurskich miasteczek, gdzie można zakosztować prawdziwego uroku Mazur, bez zgiełku i hałasu. Miasto oferuje turystom możliwość wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i bliższego poznania historii regionu. To idealny wybór w przypadku wszystkich, którzy od wizy w tawernach wolą kontakt z przyrodą.

Położenie geograficzne

Pisz leży na obrzeżach Puszczy Piskiej, w krainie wielkich jezior mazurskich. Takie położenie zobowiązuje, więc w Piszu nie brakuje akwenów wodnych, doskonałych do wakacyjnego wypoczynku. W pobliżu znajduje się jezioro Roś, a przez miasto przepływa rzeka Pisa. Pod względem administracyjnym Pisz jest położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Pisz. Nazwa miejscowości wywodzi się od pruskiego słowa "pisa", które oznacza "bagno". Mieszkańcy przejęli ją od mającej swoje źródła w Piszu rzeki Pisa o bagnistych brzegach.

Historia

Już ok. 160 r. okolice Pisza zamieszkiwało plemię Galindów. Od XI do XIII w. toczyło ono wojny o te tereny z Mazowszanami i plemionami pruskimi. W 1254 r. papież przekazał je we władanie książętom mazowieckim. Rok później książę kujawski zrzekł się Piszu na rzecz Zakonu Krzyżackiego. W XIV wieku na prawym brzegu Pisy wzniesiono zamek obronny. Nazwano go Johannisburg, prawdopodobnie na cześć Jana Chrzciciela. Mazurzy zmieniali tę pruską nazwę na Jańsbork. W XV w. osada przeżywała swój rozkwit, głównie dzięki położeniu w pobliżu szlaków handlowych. W tym samym czasie rozgrywały się o nią walki między Krzyżakami a Mazowszanami. Kiedy w 1645 roku miasto otrzymało prawa miejskie, przyjęło nazwę zamku - Johannisburg.

W kolejnych latach miasto przeżywało liczne trudności – zniszczenia w czasie potopu szwedzkiego, pożary, epidemię dżumy, która doprowadziła do śmierci większości mieszkańców. Miasto stopniowo wracało do dawnej świetności. W 1876 r. w Piszu zamieszkiwało już 3000 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku uruchomiono połączenie kolejowe łączące Pisz z Olsztynem. W mieście powstały wodociąg i elektrownia, a także rzeźnia miejska. Intensywnie rozwijał się tam przemysł drzewny i metalurgiczny. Miasto zostało ponownie zniszczone w czasie II wojny światowej, jednak dość szybko je odbudowano. Czasy powojenne to okres intensywnego rozwoju Pisza. Zamieszkująca te tereny ludność charakteryzuje się wielokulturowością, stanowiącą najbardziej realny dowód na burzliwą przeszłość tych terenów.

Atrakcje

Położony w krainie jezior mazurskich Pisz zachwyca przede wszystkim swoją urokliwą lokalizacją. Piękne lasy i jeziora zachęcają do spacerów i bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością nie będą się tam nudzić. Do ich dyspozycji są między innymi liczne ścieżki rowerowe rozmieszczone wokół miasta. Warto wybrać się również na spływ kajakowy malowniczą Pisą lub wynająć łódkę i żeglować po jeziorach. Jeśli ktoś obawia się, że nie sprosta kondycyjnie takiemu wyzwaniu, może zdecydować się na turystyczny rejs statkiem "Smętek".

W Piszu znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku wzniesionego przez Krzyżaków. Zamek stopniowo tracił na znaczeniu i niszczał. Dziś turyści mogą podziwiać tylko jego pozostałości w miejskim parku. W Piszu znajdziemy również zabytkowy Kościół Jana Chrzciciela. Pierwsze wzmianki o istnieniu świątyni w tym miejscu pochodzą z końca XV w. Stary kościół został całkowicie zniszczony w pożarze. Ten, który możemy oglądać współcześnie został odtworzony w tym samym miejscu. W centrum miasta stoi ratusz, wybudowany w 1900 r. w miejscu poprzedniego ratusza zburzonego dwa lata wcześniej. Nowy budynek jest utrzymany w stylu neogotyckim. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego, Prokuratura Rejonowa oraz Muzeum Ziemi Piskiej. Na przeciwko wejścia do muzeum znajduje się najstarszy zabytek Pisza – pochodząca z czasów pogańskich Kamienna Baba.

Noclegi i gastronomia

W Piszu i okolicach działają liczne hotele i pensjonaty o zróżnicowanym standardzie. Nie brakuje również gospodarstw agroturystycznych i campingów idealnych dla tych, którzy lubią wypoczywać na łonie natury. Tak jak w każdym mieście turystycznym, latem obłożenie jest dość duże, dlatego warto zadbać o wcześniejszą rezerwację terminu. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym większy wybór noclegów nam pozostanie.

Oferta gastronomiczna Pisza jest bardzo zróżnicowana. Możemy wybierać między pizzeriami i barami szybkiej obsługi, ale również eleganckimi restauracjami. Warto skosztować dań rybnych, które uchodzą za specjalność regionu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Piszu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
11 ℃
min. 2 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
17 ℃
min. 4 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2024-04-29
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!