Noclegi w pobliżu Parku Skaryszewskiego w Warszawie
Park Skaryszewski w Warszawie
Zabytkowy Park Skaryszewki zlokalizowany jest w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie, w 1973 roku został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie park ma powierzchnię ponad 50 ha i został założony na miejscu skaryszewskiego pastwiska miejskiego. W 2009 roku park otrzymał miano Najpiękniejszego Parku w Polsce, a także tytuł jednego z trzech Najpiękniejszych Parków w Europie.
Na mokradłach i rozlewiskach
W dawnych czasach obecny teren parku stanowił rozlewiska Wisły z licznymi mokradłami oraz wyspami. W XIX wieku, kiedy ustatkował się bieg i poziom Wisły w miejscu, w którym obecnie znajduje się park, znajdowały się miejskie łąki, które wykorzystywane były w różnych celach przez okolicznych mieszkańców. W 1905 roku proboszcz parafii św. Stanisława w Kamionie zainicjował budowę parku, ponieważ zależało mu na tym, aby zmniejszyć bezrobocie w mieście przy pomocy publicznych robót. Projekt parku został opracowany przez architekta Franciszka Szaniora, a następnie zaakceptowany przez miejskie władze i przekazany do realizacji. Mieszkańcy Saskiej Kępy nie byli z tego powodu zadowoleni, ponieważ znajdowały się tam ich gospodarstwa wiejskie.
Miejsce spotkań i odpoczynku
Rozpoczęcie budowy parku datuje się na 1906 rok. W tym czasie osuszono bagnisty teren, a także wykopano dwa sztuczne stawy. Rok później teren zaczęto obsadzać krzewami oraz licznymi drzewami. Z kolei we wschodniej części parku powstał przepiękny sztuczny wodospad, a także plac zabaw oraz wioślarskie przystanie. Na początku XX wieku w parku odbywały się liczne pokazy mody, organizowano również wiele imprez tanecznych. W 1928 roku założono rosarium oraz ogród daliowy, który jednak nie przetrwał do czasów obecnych. Rok później park nazwano imieniem Ignacego Jana Paderewskiego, a na jego terenie wzniesiono kilka rzeźb oraz pomników. Podczas II wojny światowej park uległ nieznacznemu zniszczeniu, jednak bardzo szybko przywrócono go do pierwotnego stanu. W 2002 roku w parku ustawiono płytę pamięci Polaków, którzy zginęli podczas zamachu na WTC w Nowym Jorku.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!