Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Noclegi w pobiżu Cerkwi św. Mikołaja w Białowieży

Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Na wschodnich terenach Polski często spotykane są świątynie prawosławne, także te sięgające czasami swojej budowy do zamierzchłych czasów. Jedną z najbardziej znanych cerkwi prawosławnych w tym rejonie kraju jest cerkiew św. Mikołaja znajdująca się w Białowieży. Stanowi miejsce religijnego kultu dla tysięcy wyznawców, którzy zjeżdżają tu nierzadko z całego województwa, aby brać udział w mszach i nabożeństwach.

Budowa cerkwi

Rozpoczęta w roku 1894 i zakończona w roku 1897 była prowadzona z inicjatywy i funduszy rosyjskiego cara Aleksandra III, któremu podlegał ówcześnie cały obszar Puszczy Białowieskiej wraz z leżącymi tu miastami. Goszcząc w Białowieży w roku 1894 zauważył problem związany z niewystarczającą pojemnością drewnianej cerkwi, która nie mieściła wszystkich wiernych. Na mszy nie zmieścili się nawet towarzyszący carowi dworzanie, wydał więc nakaz przeniesienia drewnianej świątyni i zbudowania na jej miejscu nowej, murowanej.

Budowlę z czerwonej cegły wieńczą dwie wieże, w tym jedna dzwonnica. Ikonostasy oraz ikony zostały sprowadzone bezpośrednio z Petersburga, a zdobieniem wnętrz malunkami i zdobieniami zajmowało się aż pięciu nadwornych artystów cara. Świątynia przetrzymała czasy I wojny światowej w stanie nienaruszonym, jednak już II wojna światowa doprowadziła do jej całkowitego zniszczenia. Prace naprawcze rozpoczęto jeszcze w roku 1943 – ściany, malowidła i ikonostasy zostały odbudowane i odnowione, a świątynię poświęcono w tym samym roku.

Jednak największe prace renowacyjne trwały dopiero w latach 90-tych XX wieku oraz w drugiej dekadzie XXI wieku. Odnowiono freski, malowidła, chór i ołtarz, nadano nowe barwy starym ikonom, przeprowadzono też generalny remont części dla wiernych.

Okiem turysty

Cerkiew św. Mikołaja jest ważnym elementem na prawosławnej mapie wschodniej Polski. Zachwyca ogromnie bogatymi zdobieniami wewnętrznymi, kolorystyką fresków i malowideł oraz bogactwem ikon, które wypełniają wnętrze świątyni. Cerkiew jest ciągle wykorzystywana w celach religijnych, nabożeństwa organizowane są w sposób ciągły, dlatego w celach turystycznych zwiedzać ją można wyłącznie poza godzinami ich odprawiania. Wejście nie jest płatne, warto jednak rozważyć przy większych grupach pozostawienie dobrowolnej ofiary w kancelarii parafialnej.

Polecane obiekty w pobiżu Cerkwi św. Mikołaja w Białowieży