Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Łódź to miasto z niewątpliwie bardzo ciekawą historią. Można tu znaleźć nie tylko dawne fabryki czy tkalnie, ale także dowody wydarzeń, w których brali udział robotnicy, mieszczanie czy lokalne elity. Jeśli interesuje nas historia miasta oraz regionu, to powinniśmy się wybrać do najstarszego łódzkiego muzeum poświęconego historii – Muzeum Tradycji Niepodległościowej.

Położenie

Główna siedziba muzeum mieści się przy ulicy Gdańskiej, pod numerem 13. Można tam dojechać tramwajem kursującym po ulicy Zachodniej lub po ulicy Legionów. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych ciekawych muzeów oraz Teatr Powszechny, co warto uwzględnić podczas planowania wycieczki.

Historia

Pierwotną rolą muzeum, którą rozważano w 1947 roku było upamiętnienie przede wszystkim robotników. Idea Muzeum Robotniczego powstała głównie w kręgu polityków PPR. Na jakiś czas pomysł ten został jednak zapomniany, a powrócono do niego około 10 lat później. Tak się akurat złożyło, że opustoszał dawny gmach carskiego więzienia, z którego wyprowadziła się milicja obywatelska. Formalnie muzeum zaczęło działać na początku 1959 roku pod nazwą Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Wszystko zmieniło się pierwszego stycznia 1990 roku. Zbiory muzeum zachowano, jednak zmieniła się jego formuła oraz nazwa. Od teraz nosi ono nazwę Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Gmach główny

Główny budynek muzeum to dawny gmach więzienny, wybudowany w latach 1883-1885. Przez II wojnę światową było tu więzienie dla kobiet. Trwało to do 1953 roku, później mieściła się tu szkoła Milicji Obywatelskiej. Pokazywane są tutaj często wystawy czasowe, natomiast głównym punktem zwiedzania jest wystawa „Drogi do Niepodległej 1791-1921”, gdzie zebrano liczne zdjęcia, dokumenty, mapy, stroje historyczne oraz inne ciekawe eksponaty.

Muzeum posiada jeszcze dwa oddziały zamiejscowe – Muzeum i mauzoleum „Radogoszcz” przy ulicy Zgierskiej oraz Stację Radegast przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto. Obydwa miejsca poświęcone są wydarzeniom II wojny światowej.

Godziny otwarcia

Gmach główny otwarty jest dla zwiedzających w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 9:00-17:00, w czwartki od 11:00 do 17:00 oraz w sobotę i niedzielę od 9:30 do 16:00. W piątki muzeum jest nieczynne. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.muzeumtradycji.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi