Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu w Objeździe

Pałac w Objeździe

Pałac w Objeździe to budynek zbudowany w latach 1895-1897 przez Ernesta Kutschera, uznawany obecnie za zabytek. Jest on położony we wschodniej części wsi i od kiedy najstarsi mieszkańcy pamiętają – kojarzony był jako siedziba rodu Kutscherów.

Zespół pałacowy

Styl, w którym został zaprojektowany i zbudowany, nawiązuje do renesansu i posiada wiele wspólnych z nim elementów – budynek sprawia wrażenie strzelistego, jest zwieńczony wieżą, posiada wysokie, lecz wąskie okna, jest murowany z cegły i postawiony na planie prostokąta. Pałac ogółem posiadał trzy skrzydła, lecz na skutek wydarzeń wojennych dwa z trzech skrzydeł uległy całkowitemu zniszczeniu – do dnia dzisiejszego zachowała się tylko część zachodnia budynku z charakterystyczną wieżą. Pałac ten powstał w ciekawych okolicznościach, w drugiej połowie XIX wieku rodzina, która nabyła tutejszą wieś Objazda, straciła w pożarze cały swój majątek – budynek dworu uległ spaleniu, aż do gruntu. Wiele lat zajęło im gromadzenie zasobów finansowych, by rodowa siedziba została zbudowana na nowo.

Siedziba rodu Kutsherów

Niestety wydaje się, że nabycie tej wsi oraz posiadanie na tym terenie włości nie przyczyniło się do szczęścia tej rodziny, o czym krążą wśród żyjących tu mieszkańców smutne historie. Ostatnią osobą, do której należał ten pałac, była Kate Kutscher – z domu nosząca nazwisko von Ehlert. Na niej zakończył się ród Kutscherów, a budynek na jakiś czas stał się własnością państwową. Gmina początkowo umieściła w tym budynku szkołę, ale dość szybko zmieniono plany wobec zabytku. Obecnie pałac wraz z przepięknym przylegającym do niego ogrodem i stawem jest własnością prywatnej osoby. Warto dodać, że oprócz budynku pochodzącego z XIX wieku pałacu do dnia dzisiejszego zachowały się na tym terenie również budynki gorzelni, jako jedyne z całego zabudowania folwarcznego.

Pałac oraz jego otoczenie w postaci rozległego parku i stawu należy do prywatnego właściciela, który na chwilę obecną nie zdecydował się udostępniać szerszej publiczności możliwości jego zwiedzania. Teren można oglądać wyłącznie z odległości, przebywając w tej okolicy w celach wypoczynkowych.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu w Objeździe


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!