Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu i parku w Machowinku

Pałac i park w Machowinku

Machowinko to miejsce pierwszy raz wzmiankowane w 1507 roku jako wieś rycerska będąca w posiadaniu rodziny von Ramel, która charakteryzowała się wysokim statusem materialnym i uchodziła za zamożną szlachtę. Machowinko jest niezwykle cenne ze względu na walory historyczne i wiele ciekawych, zachowanych w świetnym stanie budynków, w tym istniejący na tym terenie XIX-wieczny pałac, otoczony niesamowitym parkiem utrzymanym w niegdyś niezwykle modnym i popularnym stylu angielskim.

Zespół pałacowo-parkowy

Na terenie tego parku znajdują się aż cztery okazałe drzewa uznane za pomniki przyrody, przy czym jest tu także wiele bardzo rzadko występujących gatunków drzew takich jak: jodły jednobarwne, kaukaskie oraz białe, różne gatunki świerków, cisy liczące sobie wiele lat, cypryśnik groszkowany, kanadyjskie choinki, dęby czerwone oraz szypułkowe, buki, jesiony i – wiele innych. Taka różnorodność drzewostanu sprawia, że miejsce to posiada swój własny, piękny, niepowtarzalny zapach, wygląd, a także magię.

Cały ogród otoczony jest opieką i zadbany, przyjemnie jest przejść się po tym miejscu od okresu wczesnej wiosny do późnej jesieni, kiedy to cały park mieni się różnymi kolorami brązu, żółci, zieleni i czerwieni. W samym XIX-wiecznym pałacu, uznanym za zabytek, mieści się aktualnie dom pomocy społecznej udzielającej jej przede wszystkim dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym o pewnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Ostatnim znany właścicielem pałacu, zanim ten przeszedł w ręce gminy i powiatu, był Gunter von Zitzewitz, który w latach trzydziestych okazał się wspaniałym gospodarzem modernizując budynek w taki sposób, że dzisiaj świetnie sprawuje swoje funkcje.

Godziny otwarcia

Ze względu na umiejscowienie domu opieki społecznej w budynku, wejście na teren pałacu nie jest możliwe dla odwiedzających. Dla tych, którzy szczerze pragną zwiedzić ten piękny zabytek, polecamy przede wszystkim skontaktować się z osobami prowadzącymi dom opieki społecznej i zapytać czy istniałaby możliwość zobaczenia zarówno pięknego ogrodu, jak i zabytkowego pałacu, nie kolidująca z pracą ośrodka.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu i parku w Machowinku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!