Poddąbie

Położenie

Poddąbie to kaszubska osada, która leży w północnej części Polski. Administracyjnie należy do województwa pomorskiego i powiatu słupskiego, a konkretnie do gminy Ustka. Wieś leży na granicy urokliwego Słowińskiego Parku Narodowego i wchodzi w skład sołectwa Machowinko. Oprócz tego Poddąbie znajduje się tuż obok Morza Bałtyckiego i słynie przede wszystkim z brzegów klifowych oraz rozległych lasów bukowo-sosnowych, a także dębowych.

Historia

Poddąbie jest niewielką miejscowością, ale ma całkiem ciekawą historię. Otóż w pierwszym wieku przypłynęli tu ze Skandynawii Goci. Co prawda przebywali na tym terenie tylko 100 lat, ale pozostały po nich głazy w lesie, które jeszcze niedawno leżały dokładnie tak, jak zostały ustawione przez Gotów. Legendy głoszą, że kamienie te były grobami i składano na nich ludzkie ofiary. Później jednak Goci przenieśli się nad Morze Czarne. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV wieku, kiedy to pojawiła się tu pierwsza rybacka osada. Natomiast w 1772 roku ziemia ta została nadana niemieckim kolonistom przez Fryderyka II Wielkiego. Dotychczas mieszkały tu rody rycerskie i nie były one zadowolone z decyzji władcy. Tymczasem koloniści osuszyli tereny i powstały tu pola. Warto wiedzieć, że dziecięce lata w Poddąbiu spędził pisarz Siegfried Gliewe i opisał on Poddąbie w swojej książce "Pomorze", której autorem był też Christian von Krockow. Już za jego czasów chętnie przyjeżdżali tu turyści, a we wsi funkcjonowała przez cały rok karczma. Rybaków ściągnęli tu hrabiowie z Machowinka na początku ubiegłego wieku, natomiast wkrótce potem zaczęły powstawać domy letniskowe. Przybywali tu między innymi wczasowicze ze Słupska. Do 1945 roku wieś nazywała się Neu Strand, czyli Nowa Plaża.

Atrakcje turystyczne

Poddąbie było kiedyś wsią typowo rybacką. Obecnie uważa się, że jest to jeden z najpiękniejszych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Cała miejscowość leży na wysokim klifie, który utworzył się około sto lat temu, kiedy to miał miejsce ogromny sztorm. Szczególną atrakcją jest tu piaszczysta plaża słynąca z bardzo delikatnego piasku. Podobno niegdyś wykorzystywano go do klepsydr. Nad plażą góruje klif oraz lasy. Wyznaczono tu także kąpielisko, którego długość wynosi 100 metrów. Latem jest ono strzeżone. Warto wiedzieć, że zejścia na plażę są dość wysokie oraz strome.

Na początku tego wieku powstał w Poddąbiu oświetlony oraz brukowany deptak, który nazwano Promenadą Słońca. Jest to doskonałe miejsce na długie spacery, a poza tym stale rozrasta się tu sieć różnych lokali, restauracji. Oprócz tego w Poddąbiu warto zobaczyć megalityczny grobowiec i pozostałości po kamiennych kręgach. Pochodzą one sprzed kilku tysięcy lat i można znaleźć je w lesie nieopodal ul. Wczasowej. Natomiast koło ul. Plażowej warto przyjrzeć się pozostałościom po dawnych cmentarzu rybaków oraz rozbitków. Chowano tu ich około 200 lat temu.

Przez Poddąbie przebiegają także liczne szlaki turystyczne. Jest to między innymi Czerwony Szlak Nadmorski, który wiedzie aż do zachodniej granicy Polski, a jego długość wynosi prawie 70 kilometrów. Poza tym tędy biegnie Międzynarodowy Szlak Rowerowy R10 oraz Pomorska Droga Świętego Jakuba, która również jest szlakiem międzynarodowym i słynie ze swojego symbolu muszli. Oprócz tych szlaków w Poddąbiu znajduje się również wiele urokliwych leśnych ścieżek, które prowadzą do okolicznych miejscowości.

Wydarzenia kulturalne i sportowe

Latem odbywa się tu wiele interesujących imprez. Jest to między innymi czerwcowy Plener Malarski, a także Ogólnopolski Rajd Rowerowy "Szlakiem Zwiniętych Torów". Oprócz tego w Poddąbiu organizowany jest Turniej Plażowej Piłki Nożnej oraz niesamowite Kino na Leżakach. Poza tym odbywa się tu wiele różnych koncertów. W Poddąbiu nie można zatem narzekać na nudę i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przyroda

Poddąbie słynie przede wszystkim z tego, że znajduje się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, który jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Polsce. Utworzono go na początku 1967 roku i zajmuje on obszar prawie 33 tysięcy hektarów. Na samym początku było to zaledwie kilkanaście tysięcy hektarów. Park ten obejmuje obszar Mierzei Łebskiej, Niziny Gardeńsko-Łebskiej oraz wielu pobliskich jezior. W latach 70 – tych UNESCO włączyło go na listę Światowych Rezerwatów Biosfery, a pod koniec ubiegłego wieku stał się terenem chronionym konwencją ramsarską ze względu na cenne obszary wodno-błotne. Park ten bowiem słynie przede wszystkim z wielu nadmorskich jezior, bagien, torfowisk, łąk, borów oraz przepięknego pasa wydmowego. Za symbol parku uważa się mewę srebrzystą.

Jeśli chodzi o roślinność to występuje tu kilka zbiorowisk, przede wszystkim zbiorowisko torfowiskowe, wydmowe, leśne oraz łąkowe. Podziwiać tu można między innymi wydmuchrzycę piaskową i różne inne niezwykłe gatunki np. honkenię piaskową, rukwiel nadmorską. Jeśli chodzi o lasy to przeważają oczywiście bory. Rośnie tu również sporo gatunków chronionych, m.in. mikołajek nadmorski, widłak torfowy, rosiczka okrągłolistna, turzyca piaskowa, malina moroszka, długosz królewski itd. Malina moroszka jest słynnym polodowcowym reliktem. Jeśli chodzi o chronione grzyby to spotkać tu można np. purchawicę olbrzymią, sromotnika bezwstydnego, smardza. Bardzo interesująca jest również tutejsza fauna. Przede wszystkim żyje tu wiele ptaków, a dużo innych przelatuje nad tym obszarem. W lasach spotyka się orła przedniego, włochatkę i puchacza, ale czasem również rzadkiego świergotka szponiastego. Żyją tu także mewy srebrzyste, bataliony, gęgawy. Oprócz tego w Słowińskim Parku Narodowym występują rzadkie chrząszcze, motyle, trzmiele, żaby, ropuchy, traszki. Spotkać można również jaszczurkę zwinkę, zaskrońca zwyczajnego, żmiję zygzakowatą. Jeśli chodzi o ssaki to warto pamiętać o morświnie, wydrze europejskiej, rzęsorku mniejszym, nietoperzach.

Gdzie szukać noclegu?

W Poddąbiu przeważają głównie domki letniskowe. Jest ich tu najwięcej spośród wszystkich ofert noclegowych. W miejscowości zakwaterowanie znaleźć można również w apartamentach i pensjonatach. Prawie wszystkie dostępne noclegi zlokalizowane są w centrum miejscowości.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Poddąbiu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
opady 3.03 mm
słabe opady deszczu
jutro
10 ℃
min. 3 ℃
maks. 11 ℃
opady 0.55 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
14 ℃
min. 7 ℃
maks. 14 ℃
opady 0.24 mm
słabe opady deszczu
2024-04-28
16 ℃
min. 9 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!