Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest instytucją, która czerpie z najlepszych wzorców kolekcjonerstwa i zbieractwa. Dodatkowo położenie samego miasta oraz urok okolicznych terenów sprawiają, że konieczność odwiedzenia tutejszego muzeum jest niemal obowiązkowa.

Dziedzictwo regionu

Początki muzealnictwa na terenie Jeleniej Góry można datować na rok 1880, kiedy to powstało w mieście Towarzystwo Karkonoskie zajmujące się gromadzeniem przedmiotów o istotnym dla regionu znaczeniu historycznym. Działalność ta już po niespełna ośmiu latach zaowocowała powstaniem muzeum. Natomiast sam budynek muzeum został uroczyście otwarty w roku 1914. W latach II Wojny Światowej oraz kolejnych dziesięcioleciach muzeum przechodziło szereg zmian i reorganizacji stale jednak poszerzając swój zakres terytorialny. Ostatecznie u progu XX wieku przyjęło ono dzisiejsza nazwę.

Aktualnie muzeum funkcjonuje w oparciu o oddziały, którymi są:

  • Skansen uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze,
  • Muzeum – Zamek w Bolkowie,
  • Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Kolekcje i ekspozycje muzealne

Głównym celem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze jest działanie na rzecz gromadzenia i chronienia zabytków regionu. W tym celu zatrudnia ono archeologów, etnologów i historyków. W muzeum można podziwiać ponad 26 tysięcy eksponatów, wśród których na uwagę zasługują: kolekcja szkła artystycznego, malarstwo karkonoskie i obrazy na szkle pochodzące z XVIII i XI wieku.

Odwiedzając muzeum można zwiedzić stałe ekspozycje, które stanowią trzon całe kolekcji. Warto zatem zajrzeć do wnętrza chaty chłopskiej, a także przyjrzeć się wystawie szkła artystycznego. Ponadto punktem obowiązkowym wizyty w muzeum jest ekspozycja dotycząca historii Jeleniej Góry oraz okolicy.

Podstawowe informacje dla turystów

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze czynne jest od wtorku do niedzieli. Poniedziałek jest dniem bez możliwości zwiedzania. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w środy można podziwiać eksponaty muzeum zupełnie bezpłatnie. W pozostałe dni cena biletów to: 10 zł za normalny i 5 zł za ulgowy.

Więcej informacji na temat muzeum oraz aktualnych wydarzeniach można znaleźć na stronie instytucji pod adresem http://www.muzeumkarkonoskie.pl. Dodatkowo na stronie istnieje możliwość wirtualnego zwiedzania muzeum.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze