Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Rudolfa Kellera w Łodzi

Pałac Rudolfa Kellera w Łodzi

Pałac Rudolfa Kellera powstał w 1890 roku i jest jedną z najsłynniejszych budowli w Łodzi. Dokładna lokalizacja budynku to ul. Gdańska 53/49, nazywana dawniej Długą.

Historia budynku

Pałac Kellera wzniesiono na podstawie projektu Hilarego Majewskiego. Zleceniodawcą był Rudolf Keller – pruski imigrant, który w 1882 roku wzniósł tu fabryki koronek, tasiemek i wstążek. W 1907 roku pałac oraz fabryka zostały sprzedane Emilowi Eisertowi, późniejszemu właścicielowi innej wspaniałej rezydencji – willi pod jabłoniami. Z kolei od 1922 roku aż do 1939 roku należał on do Spółki Akcyjnej Emila Eiserta i Braci Schweikertów.

Architektura

Budynek reprezentuje styl północnego neorenesansu z wyraźnymi wpływami francuskimi oraz niderlandzkimi. Zauważyć można także elementy manierystyczne. Wnętrze oraz sztukaterię wykonał N. Gunzel. Całość willi powstała do 1892 roku. W 1907 roku wnętrze zostało nieco zmieniono, powstały także dwa krajobrazowe witraże reprezentujące styl secesyjny. Willa powstała na planie niedokładnego kwadratu, jest podpiwniczona i posiada mansardowe poddasze.

Frontowa elewacja jest bardzo urozmaicona, a uwagę przyciąga murowana weranda prowadząca do zachwycającego ogrodu oraz wielki taras z żelazną balustradą. W północno-wschodnim narożniku podziwiać można ukośną wieżyczkę. Wnętrza mają amfiladowy układ i obszerny korytarz, dominuje tam włoski renesans oraz manieryzm.

Skomplikowane losy willi

W okresie Polskiej Republiki Ludowej przez wiele lat w pałacu funkcjonował żłobek należący do Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego Lenora, który przeznaczony był dla dzieci pracowników. Po 1989 roku zlikwidowano go i wówczas pałac został kupiony przez włoską spółkę zajmującą się prawem handlowym. W 2005 roku pałac wyceniono na kwotę aż czterystu tysięcy euro. Trzy lata później willa została kupiona przez Maxa Ryana, amerykańskiego aktora, który planował wyremontować gruntownie obiekt i otworzyć tu pensjonat. Niestety, wiosną 2010 roku wybuchł poważny pożar, który zniszczył dach oraz wieżyczkę. Remont nie doczekał się realizacji, a właściciel już od kilku lat jest na etapie prób sprzedaży coraz bardziej niszczejącej willi.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Rudolfa Kellera w Łodzi