Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Puchalskich w Kaliszu

Pałac Puchalskich w Kaliszu

Pałac Puchalskich zlokalizowany jest w Kaliszu przy zbiegu placu Kilińskiego i ulicy 3-go Maja na wprost wjazdu do śródmieścia. Został on zaprojektowany przez architekta Sylwestra Szpilowskiego w klasycystycznym stylu z parawanową attyką. Na budynku znajduje się tablica informująca o tym, iż w tym miejscu mieszkała kiedyś Maria Konopnicka. Budynek obecnie znajduje się najprawdopodobniej pod opieką konserwatora zabytków. Niestety wraz z biegiem lat pałacowa sień stała się bardzo zaniedbana, ponieważ każdego dnia przez to miejsce przechodzi wielu spacerowiczów.

Historia

Pałac Puchalskich został wybudowany w latach 1828-1831 i powstał on dla pułkownika Wojsk Polskich Józefa Puchalskiego. Po jego śmierci wdowa po pułkowniku postanowiła go sprzedać, a kupcem był kaliski żyd o nazwisku Puławski. Od tego momentu budynek nazywany był naprzemiennie Pałacem Puchalskich lub Puławskich. Dawny pałac nie przylegał wówczas do żadnego budynku, a jedynie sąsiadował od prawej strony z ogrodami bernardynów. Na terenie pałacu w dawnych czasach znajdowały się zabudowania gospodarcze: stajnia, wozownia oraz ogród z klombem.

Do 1849 roku w budynku wraz ze swoimi rodzicami mieszkała Maria Wasiłowska, czyli jedna z najpopularniejszych polskich poetek znana jako Maria Konopnicka. Przez wiele lat w budynku funkcjonowała Izba Pamięci poświęcona poetce, jednak w 1991 roku została zlikwidowana. W tamtym czasie w budynku odbywały się kaliskie poniedziałki literackie, podczas których wielu aktorów urządzało inscenizacje wybranych utworów Marii Konopnickiej. W latach 1911-1929 w Pałacu Puchalskich mieściło się również Muzeum Ziemi Kaliskiej, które zostało jednak przeniesione do miejscowego ratusza. W lutym 1965 roku Pałac Puchalskich został wpisany do Rejestru Zabytków. Obecnie budynek nie przypomina już niestety ówczesnego pałacu, ponieważ został przeznaczony na cele mieszkaniowe, przez co jego zwiedzanie nie jest możliwe.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Puchalskich w Kaliszu