Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kaliskiego Grodu Piastów

Kaliski Gród Piastów

Kaliski Gród Piastów to tak naprawdę Rezerwat Archeologiczny, który znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta Kalisz, a mianowicie na Zawodziu. W dawnych czasach na tym terenie znajdował się wczesnośredniowieczny kaliski gród, który położony był w niedalekiej odległości od obecnego centrum miasta.

Czasy średniowieczne w Kaliszu

Rezerwat "Kaliski Gród Piastów" powstał w 2008 roku i odtworzono wówczas częściową zabudowę średniowiecznej warowni. W skład całego rezerwatu wchodzi obecnie siedem drewnianych chat, palisada i most, brama wjazdowa, wieża obronna składająca się z dwóch poziomów, a także wiele replik średniowiecznych przedmiotów. Z kolei w części etnograficznej tego rezerwatu znajduje się chata pochodząca z XVIII wieku, która została w to miejsce przeniesiona wprost ze starego miasta.

Obecnie turyści wybierający się w to przepiękne miejsce mogą podziwiać zrekonstruowane średniowieczne budowle i urządzenia, poznając tym samym niezwykłą historię tego miejsca. W Rezerwacie "Kaliski Gród Piastów" prowadzony jest również chów gospodarskich zwierząt, które oczywiście można zobaczyć. Każda osoba, która zdecyduje się na zwiedzenie tego miejsca, może również zapoznać się z trójpolówką, czyli średniowieczną metodą uprawy.

Historia grodu

Kaliski gród został wybudowany w IX wieku (w latach 60.) na piaszczystej wyspie, która otoczona była wodami rzeki Prosny. W czasach panowania księcia Mieszka III Starego gród otrzymał romańską kolegiatę, a także została w tym miejscu założona mennica. Warto również wiedzieć, iż na terenie grodu po swojej śmierci spoczął Mieszko Stary. Za czasów panowania Mieszka Kalisz stał się jednym z trzech najważniejszych grodów w Wielkopolsce (obok Gniezna i Poznania). W XIII wieku warownia niestety przestała istnieć, na co wpływ miał ówczesny książę Henryk Brodaty, który w tym czasie zdobył gród i przeniósł Kalisz na drugą stronę Prosny.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia:

  • wtorek, środa, piątek: 10:00 – 15:30
  • czwartek: 10:00 – 18:00
  • sobota, niedziela: 10:00 – 18:00

Ceny biletów:

  • normalny – 7 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • wycieczkowy – 5 zł
  • szkolny – 4 zł
  • rodzinny – 12 zł

Szczegółowe informacje można poczytać pod adresem: https://www.muzeumwkaliszu.pl/rezerwat-archeologiczny-w-kaliszu-zawodziu.html

Polecane obiekty w okolicy Kaliskiego Grodu Piastów