Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny w Kaliszu zlokalizowana jest w samym centrum miasta przy placu św. Józefa, będącego obecnie narodowym sanktuarium św. Józefa z Nazaretu. To właśnie w tym kościele znajduje się obraz Świętej Rodziny, przed którym modlił się sam papież Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1997 roku. Każdego roku świątynię odwiedza wielu pielgrzymów, a w szczególności rzemieślnicy, których św. Józef jest patronem. Kościół ma gotyckie prezbiterium, do którego został dobudowany trójnawowy korpus główny, nad którym wznosi się gwiaździste sklepienie.

Historia

W XII wieku w miejscu obecnego kościoła stał drewniany kościółek, który wówczas był filią kolegiaty św. Pawła. W 1303 roku świątynia została podniesiona do godności kościoła parafialnego. 50 lat później dzięki Jarosławowi Bogori Skotnickiemu w miejscu drewnianego kościoła powstała murowana świątynia, która otrzymała tytuł kolegiaty w 1359 roku. Kilka lat później nowa świątynia otrzymała od króla Kazimierza Wielkiego pozłacany gotycki kielich, który został wykonany ze srebra. W średniowieczu świątynia otrzymała bardzo bogate wyposażenie w postaci obrazu Matki Bożej od Ognia, a także poliptyku "Mistrza z Gościszowic". Nieco później ołtarz został uzupełniony o kilka rzeźbionych figur świętych, a także tryptyk św. Wojciecha.

W 1783 roku doszło do zawalenia się południowej ściany kolegiaty, dlatego też poliptyk został przeniesiony do kościoła św. Wojciecha i powrócił do świątyni sto lat później. W XVI wieku świątynia otrzymała od prymasa Jana Łaskiego kompleks ksiąg liturgicznych, które niestety zaginęły w niejasnych okolicznościach.

Opiekun rzemieślników

Kolegiata Wniebowzięcia NMP zyskała swoją sławę jako sanktuarium św. Józefa. W 1670 roku świątynia otrzymała obraz Świętej Rodziny, który w 1770 roku został uznany za "cudowny". Przełomowym okresem w historii kościoła był rok 1783, ponieważ właśnie wtedy miała miejsce koronacja obrazu. Po częściowym zawaleniu się kolegiaty rozpoczęły się prace restauracyjne, które trwały niemal 10 lat, zmieniając tym samym wygląd świątyni. W 1978 roku papież Paweł VI podniósł kaliską kolegiatę do godności Bazyliki Mniejszej.

Żywa szopka

Szczególnie chętnie sanktuarium jest odwiedzane w okresie bożonarodzeniowym, ponieważ od kilku lat budowana jest tam żywa szopka. Znajduje się ona na tle średniowiecznych murów i baszty Dorotki. W szopce największą atrakcją, szczególnie wśród dzieci, są żywe zwierzęta: lamy, owce, kozy syryjskie, kucyki oraz inne gatunki.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Sanktuarium/34.html

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!