Kalisz

Kalisz

Położenie

Kalisz to jedno z najważniejszych miast w Wielkopolsce, położone w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Leży ono nad rzeką Prosną, przy ujściu rzeki Swędrni, na terenie Wysoczyzny Kaliskiej. Należy do najstarszych miast w Polsce, a przy okazji jest ważnym ośrodkiem turystycznym i historyczną stolicą danej Wielkopolski.

Miasto położone jest na skrzyżowaniu dróg krajowych numer 12 oraz 25, które z kolei prowadzą do drogi ekspresowej S8 oraz autostrady A2. Dogodne połączenie sprawia, że łatwo dojechać tu z każdego miejsca w Polsce. W Kaliszu znajdują się przystanki różnych przewoźników autobusowych, oferujących dojazd do największych ośrodków miejskich. Dobrze rozwinięty jest także transport kolejowy. Regularnie kursują stąd pociągi m. in. do Poznania, Łodzi czy Wrocławia.

Początki miasta

W czasie wykopalisk archeologicznych w okolicach Kalisza znaleziono ślady osadnictwa z epoki neolitu, brązu oraz żelaza, a także z czasów późniejszych. W okolicy istniały prawdopodobnie osady, będące przystankiem na dawnym szlaku bursztynowym. Od lat pojawiały się także hipotezy, że miasto Kalisia, o którym wspominał Ptolemeusz ma coś wspólnego właśnie z Kaliszem. Niestety dzisiaj już trudno całkowicie potwierdzić lub zaprzeczyć tej idei i prawdopodobnie sprawa nigdy nie znajdzie ostatecznego rozwiązania. Wiadomo jednak, że istniało tu kilka osad, których znaczenie rosło wraz z kolejnymi wiekami. W czasach Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego była to jedna z najważniejszych siedzib władców. Prawa miejskie Kalisz otrzymał przed 1268 rokiem, ale dokładna data nie jest znana. Trochę później Bolesław Pobożny wzniósł tutaj zamek, który zachował się do początków XIX wieku.

Rozwój Kalisza

Przez kolejne stulecia w mieście przybywało mieszkańców, a Kalisz stał się ważnym ośrodkiem religijnym i naukowym, z dobrze rozwiniętym przemysłem i infrastrukturą. W czasie rozbiorów należał do Prus Południowych, następnie trafił do zaboru rosyjskiego. Początek I wojny światowej to dla Kalisza najbardziej dramatyczny moment w historii. Doszło wtedy do umyślnego działania wojsk pruskich – zniszczyły one praktycznie całe miasto, które nie stawiało żadnego oporu. W wyniku bombardowań i ostrzału artyleryjskiego zniszczono ponad 95% zabudowań ówczesnego Kalisza. Część historyków uważa, że było to najbardziej poszkodowane przez I wojnę światową miasto na terenie całej Europy. Mieszkańcy, którzy stracili dach nad głową w dużej mierze opuścili miasto – z 70 tysięcy liczba obywateli Kalisza spadła do około 5 tysięcy. Część zniszczeń odbudowano w 20-leciu międzywojennym. Od II wojny światowej do dzisiaj miasto rozwija się znów bez przeszkód i jest istotnym ośrodkiem naukowym i handlowym w tej części kraju.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Większość punktów, które cieszą się popularnością wśród turystów znajduje się na terenie Śródmieścia, w rejonie plant oraz Parku Miejskiego. Do innych miejsc można łatwo dojechać komunikacją miejską. W Kaliszu działa ponad 20 linii, które docierają także do części podmiejskich miejscowości oraz do Ostrowa Wielkopolskiego. Hotele oraz inne obiekty noclegowe rozsiane są dość równomiernie po całym mieście. Najkorzystniej zatrzymać się jednak w okolicach śródmieścia, alei Wolności lub na ulicy Śródmiejskiej. W tych samych miejscach można także znaleźć najciekawsze obiekty gastronomiczne, serwujące dania kuchni polskiej, włoskiej czy greckiej.

Zabytki

Zwiedzanie Kalisza najlepiej rozpocząć od płyty głównego rynku, będącego sercem śródmieścia i całego miasta. Jego początki sięgają XIII wieku i do dzisiaj zachował się charakterystyczny układ urbanistyczny sąsiadujących z nim ulic. Jest to miejsce, gdzie można miło spędzić czas w jednej z wielu kawiarni lub restauracji albo ruszyć dalej i zwiedzać kolejne zakamarki śródmieścia. Przy rynku stoi ratusz zbudowany w stylu neoklasycystycznym, w latach 20. ubiegłego wieku. Z tego samego okresu pochodzi budynek Teatru im. Wojciech Bogusławskiego, będący bardzo ważną placówką artystyczną na mapie Polski.

Wśród zabytków Kalisza warto wymienić także budowle sakralne – katedra Świętego Mikołaja Biskupa pochodzi z połowy XIII stulecia i pierwotnie reprezentowała gotyk. Później pojawiły się kolejne elementy, charakterystyczne dla innych stylów architektonicznych. Wewnątrz można oglądać witraże oraz malowidła autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Inną ciekawą świątynią jest bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będąca ważnym miejscem pielgrzymek.

Rekreacja

Na terenie Kalisza można znaleźć wiele miejsc, które nadają się doskonale do spacerowania czy jazdy na rowerze. Dodatkowo działają tu najróżniejsze boiska, ścianki wspinaczkowe, pole golfowe, kilka kortów tenisowych, lodowisko i parki linowe. Głównym miejscem odpoczynku w centrum jest Park Miejski – najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Powstał w 1798 roku, na terenie dawnego ogrodu jezuickiego. Dzisiaj park wraz z plantami oraz terenami nad Prosną to popularne miejsce spacerów. Dużo osób można spotkać także na alei Wolności oraz w okolicach resztek murów miejskich, a także w Parku Przyjaźni. Z dala od centrum położone są rezerwat przyrody Torfowisko Lis oraz Las Winiarski wraz z Jeziorem Pokrzywnickim. Na terenie miasta wyznaczono kilka tras rowerowych, prowadzących również do sąsiednich miejscowości.

Kultura i wydarzenia

Kalisz to drugi po Poznaniu ośrodek w Wielkopolsce, zarówno jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze, jak i o znaczenie naukowe oraz kulturalne. Nic więc dziwnego, że działa tutaj mnóstwo jednostek związanych z promocją kultury. Oprócz dwóch teatrów znajdują tu się również Filharmonia Kaliska oraz kilka innych jednostek artystycznych. Wśród nich najważniejszymi są: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina oraz Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”. Na terenie miasta funkcjonuje także kilka muzeów m. in. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Diecezji Kaliskiej oraz Muzeum im. G. J. Osiakowskich, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z historią oraz mieszkańcami Kalisza. Kalisz jest także miejscem odbywania się wielu imprez kulturalnych. Regularnie odbywają się tutaj Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Festiwal Sztuk Młodych czy Kaliski Festiwal Smaków.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kaliszu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 1 ℃
maks. 9 ℃
opady 5.5 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
3 ℃
min. 0 ℃
maks. 6 ℃
opady 2.6 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
6 ℃
min. -2 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-04-22
5 ℃
min. -2 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!