Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Kościół Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Kościół Garnizonowy, znany lepiej pod nazwą Bazyliki św. Elżbiety Węgierskiej to bardzo cenny zabytek na liście wrocławskich atrakcji. Mieści się w samym sercu Wrocławia w odległości 2-minutowego spaceru od rynku i kryje w sobie wiele nietuzinkowych skarbów.

Dzieje kościoła

Historia bazyliki sięga początków XIII wieku, gdy jeszcze stał w tym miejscu kamienno – ceglany kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Odznaczał się wtedy stylem romańskim, a swój aktualny gotycki charakter zdobył setki lat później, podczas zmian w XIV wieku. Wszelkie prace ufundowane były przez Bolesława II, który nakazał budowę zachodniej nawy oraz kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny, a w późniejszym czasie także prezbiterium.

Ciekawym walorem Bazyliki jest ufundowana przez Mathiasa Smedchina kaplica jego imienia. Powołana do życia pod koniec XIV wieku przez długi czas pełniła rolę biblioteczki kościoła, aż w 2004 roku odkryto w niej doskonale zachowane polichromie o niemałej wartości artystycznej. Część z nich przedstawia różnorodne wydarzenia biblijne, między innymi ukrzyżowanie Chrystusa lub modlitwę w Ogrójcu, inne prezentują sylwetki św. Benona i św. Bartłomieja wraz z fundatorami polichromii.

Dla wielbicieli wysokości

Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej posiada wieżę kościelną, której wysokość szacuje się na 91,46 metrów. W jej wnętrzu znajduje się taras widokowy dostępny dla turystów. Każdy może wspiąć się na wysokość 75 metrów pokonując ponad 300 schodów, by podziwiać zapierający dech w piersiach widok - szeroką panoramę Wrocławia. Szczęśliwcy, którzy trafią na sprzyjającą pogodę będą mieli także okazję dostrzec Śnieżkę. Wejść na taras widokowy można codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-19:00. Koszt biletu wynosi 5 złotych. Wnętrze bazyliki można zwiedzać bezpłatnie.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu