Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Katedra św. Marii Magdaleny to jeden z najstarszych kościołów znajdujących się we Wrocławiu. Została wybudowana w latach 1226-1232. Ten dawny kościół ewangelicki należy obecnie do Kościoła Polskokatolickiego. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów ze względu na tak zwany Mostek Pokutnic, który stanowi ciekawy punkt widokowy.

Historia katedry

Katedra św. Marii Magdaleny w dzisiejszym kształcie powstała w XIV wieku i stanowiła główną świątynię Wrocławia. Przed rokiem 1488 zakończono budowę wież połączonych arkadą znajdującą się na wysokości 52 metrów, która nazywana jest Mostkiem Czarownic lub Mostkiem Pokutnic. W XV i XVI wieku powstały dwa rzędy kaplic bocznych. Świątynia należała do kościoła ewangelickiego w latach 1525-1945. W 1523 roku w świątyni odprawiono pierwsze nabożeństwo luterańskie we Wrocławiu. W czasie II wojny światowej katedra została w dużym stopniu zniszczona. Wybuch amunicji składowanej w wieży południowej zniszczył fasadę kościoła. W 1946 roku rozpoczęto odbudowę. Obecnie świątynia jest katedrą Kościoła Polskokatolickiego.

Architektura i wnętrze katedry

Wiele z oryginalnych elementów wyposażenia katedry nie przetrwało do czasów współczesnych z powodu licznych pożarów. W czasie prac rekonstrukcyjnych wnętrzu przywróconą fakturę ścian i sklepień oraz średniowieczną kolorystykę. Jest to trzynawowy kościół zakończony prostokątnym prezbiterium. Kościół ma trzy portale, w tym jeden wyjątkowo cenny - romański portal pochodzący z opactwa ołbińskiego. W katedrze odbywają się koncerty w trakcie festiwalu Wratislavia Cantans.

Mostek Pokutnic

Arkada łącząca wieże katedry stanowi popularny punkt widokowy. Pierwotnie była wykorzystywana jako estrada dla orkiestry, w czasie ważnych uroczystości puszczano tutaj fajerwerki. W XIX wieku budynek zapalił się od fajerwerków i spłonęła wieża północna. Nazwa arkady pochodzi od legendy, zgodnie z którą po mostku przechadzały się dusze potępionych kobiet, wolących za życia zabawy z mężczyznami od zajmowania się domem i dziećmi. Ich karą było spacerowanie po wąskim mostku. Na Mostek Pokutnic można wchodzić przez cały rok, na górę prowadzą kręte schody.

Polecane obiekty w pobliżu Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu