Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Kościół Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Ostrów Tumski to miejsce pełne legend, urzekającej architektury i zabytków. Jednym z nich jest archikatedra św. Jana Chrzciciela. To obiekt z zadziwiająco długą historią, a sama budowla przepełniona jest wyjątkowymi szczegółami i znaczącymi symbolami.

Trochę o historii archikatedry

Historia Archikatedry św. Jana Chrzciciela rozpoczyna się w czasach, gdy Polską nie władał nawet król. Ok X wieku na miejscu dzisiejszego kościoła powstał wtedy niewielki obiekt z nawą o wysokości około 6,5 metra. Prawdopodobnie początkowo nie pełnił on funkcji świątynie. Dopiero po 1000 roku zarządzono postawić na jego miejscu bazylikę. Za pomysł i fundusze odpowiedzialny był sam Bolesław Chrobry. Kościół nie przetrwał jednak zniszczeń powstałych w wyniku ataku poganów niecałe 40 lat po wybudowaniu.

Pod koniec XI wieku książę Kazimierz Odnowiciel nakazał wybudować w tym miejscu katedrę. Nie miała ona żadnej wieży i była zaprojektowana w stylu wczesnoromańskim, o czym świadczą widoczne do dziś detale kamienne. Pół wieku później zainteresował się nim biskup Walter z Malonne i zdecydował ulepszyć i powiększyć całą budowlę. Dzięki niemu katedra powiększyła swoją powierzchnię, dodano do niej dwie wieże i trójnawową bazylikę. Wzbogacone zostały także fundamenty kościoła - zajęto się pogrubieniem murów i pojawił się motyw czerwonego piaskowca.

Gotyckie akcenty

Kolejne znaczące zmiany zostały wprowadzone dopiero około 1315 roku, kiedy rozpoczęła się budowa nowej, tym razem zachowanej w gotyckim stylu nawy. Był to pomysł biskupa Henryka z Wierzbna i przyczyniło się to do zmian i renowacji trwających przez następnych kilka lat. Budowa kontynuowana była przez różnych biskupów, dodano między innymi zakrystię w stylu gotyckim, stare nawy otoczono nowymi, stworzono także kaplicę Mariacką i kaplice boczne. Katedra zaczęła już przypominać budowlę którą dzisiaj możemy podziwiać.

Największe organy na świecie

We wnętrzu bazyliki po dziś dzień znajdują się niegdyś największe na świecie organy. Instrument powstał w 1911 roku i nie od początku zdobił ściany kościoła. Szczególnie podczas II wojny światowej został zdewastowany i mocno zniszczony. To, co pozostało po organach w 1951 roku przeniesiono do wnętrza katedry na Ostrowie Tumskim i słuchać ich brzmienia można po dziś dzień.

Zwiedzanie serca katedry

Wejście do środka katedry jest możliwe każdego dnia z wyjątkiem godzin nabożeństw. Do dyspozycji turystów pozostają przewodnicy, którzy oprowadzą po całym terenie świątyni. Kaplice barokowe we wnętrzu są dostępne do zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-15:00 oraz w niedzielę 14:00-16:00. Istnieje także możliwość wjechania windą na taras widokowy jednej z wież. Z takiej atrakcji skorzystać można od wtorku do soboty w godzinach 11:00-16:00 oraz w niedzielę 14:00-16:00. Bilety uprawniające do wstępu nabywa się w przedsionku nawy głównej, a cena wynosi 5 zł dla osób dorosłych i 4 zł dla dzieci i młodzieży do lat 14.

Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na: http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu