Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Most św. Jana w Kłodzku

Noclegi w pobliżu Mostu św. Jana w Kłodzku

Most św. Jana w Kłodzku

Kłodzko jest miastem niezwykłym, którego klimat udziela się wszystkim odwiedzającym to miasto turystom. Ma na to wpływ nie tylko ogrom kłodzkiej twierdzy, ale także przepiękne zabytki, znajdujące się na Starym Mieście. Każdy z nich ma swoją interesującą historię. Tak jest chociażby z zabytkowym mostem gotyckim Świętego Jana.

Położenie

Z naroży kłodzkiego rynku odchodzą ulice prosto ulice, jak to miało miejsce zazwyczaj przy wyznaczaniu dawnych układów urbanistycznych. Na południowo-wschodnim krańcu rynku znajduje się wejście w ulicę Wita Stwosza, która prowadzi na południe w kierunku kościoła Matki Bożej Różańcowej oraz klasztoru Franciszkanów. Znajdują się one na terenie Wyspy Piasek – z jednej strony opływanej przez Nysę Kłodzką, a z drugiej przez Młynówkę. Nad tą drugą rzeką znajduje się właśnie most Świętego Jana.

Historia

Most pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XIII stulecia, jednak dokładna data budowy nie jest znana. Powstał na miejscu wcześniejszego, drewnianego mostu, który pozwalał przekraczać mury miejskie. Wcześniej most z obydwu stron zakończony był bramami mostowymi, zwanymi Górną oraz Dolną. Górna powstała krótko po wybudowaniu mostu, a Brama Dolna kilkadziesiąt lat później. Pierwsza z nich później została zamieniona w mieszkalną kamienicę. W międzyczasie most przeszedł też kilka innych mniejszych przebudowań. Ostatecznie obydwie bramy rozebrano na początku XX stulecia. Wtedy też na moście pojawiło się nowe oświetlenie. Ostatni remont odbył się już w XXI wieku, gdy wymieniono m.in. bruk.

Wygląd

Jest to czteroprzęsłowy most łukowy zbudowany z klińców piaskowcowych. Szerokość całkowita konstrukcji wynosi 4 metry, a jego długość to ponad 52 metry. Jest to jeden z najstarszych mostów tego typu, które zachowały się w tym regionie. Ograniczony jest przez kamienne, szerokie balustrady. Tym, co zwraca uwagę są jednak barokowe figury z XVII i XVIII stulecia. Najstarsza jest Pieta – znajdująca się po stronie zachodniej. Towarzyszą jej rzeźby Świętego Wacława oraz Świętego Jana Nepomucena. Po stronie wschodniej można zobaczyć natomiast pomnik przedstawiający Świętego Franciszka Ksawerego. Dwie kolejne rzeźby przedstawiają Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny oraz Ukrzyżowanie Chrystusa. Most jest zamknięty dla ruchu kołowego, a odwiedzany jest bardzo często przez turystów, którzy zatrzymują się tu na dłużej, by podziwiać ten klimatyczny zakątek.

Polecane obiekty w pobliżu Mostu św. Jana w Kłodzku