Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Noclegi w pobliżu Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Toruń to miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim. Uroku tej miejscowości nadaje położenie nad rzeką Wisłą, a także zabytkowa architektura. Na jego atrakcyjność wpływa wiele miejsc powstałych z myślą o turystach. Szczególną placówką wartą uwagi turystów jest Muzeum Okręgowe.

Krótka historia tego miejsca

Muzeum Okręgowe zlokalizowane jest przy Rynku Staromiejskim 1 w samym sercu toruńskiej starówki. Początki placówki sięgają końca XVI wieku, kiedy to zaczęto gromadzić pierwsze zbiory w bibliotece znajdującej się przy Gimnazjum Akademickim. Jednak podstawą dzisiejszych zbiorów jest to co udało się zebrać dwóm Towarzystwom Naukowym, które rozpoczęły swoją działalność w II połowie XIX wieku. Zgromadzone eksponaty przeniesiono na Rynek Staromiejski, gdzie powstało Städtisches Museum. Początek jego działalności to rok 1861, jednak nie udostępniono wtedy wszystkich eksponatów jednocześnie. Dopiero w 1920 roku, gdy Toruń został przyłączony do odrodzonej Rzeczypospolitej postanowiono otworzyć Muzeum Miejskie.

Gromadziło ono przede wszystkim to, co wiązało się z regionem Torunia. Niestety na skutek działań wojennych część zbiorów została utracona. Obce wojska wywoziły bowiem z kraju to co najcenniejsze. Po wojnie część eksponatów udało się odzyskać, a samo muzeum jeszcze kilkukrotnie przechodziło reorganizację i zmieniało swoją nazwę. Od roku 1965 nosi obecną nazwę i podlega samorządowi toruńskiego powiatu grodzkiego.

Godziny otwarcia i cennik

Główne zbiory muzeum znajdują się w Ratuszu Staromiejskim, który otwarty jest codziennie, oprócz poniedziałku w następujących godzinach: maj – wrzesień: 10:00 – 18:00; październik – kwiecień: 10:00 – 16:00. W środy wstęp jest bezpłatny. Wieża ratuszowa czynna jest codziennie: listopad – marzec: 10:00 – 16:00; w kwietniu i październiku: 10:00 – 18:00; maj - wrzesień: 10:00 – 20:00.Jednak wiele ciekawych eksponatów znajduje się również w innych miejscach np.: w Domu Mikołaja Kopernika i innych oddziałach muzealnych, do których warto się wybrać.

Cena biletów wstępu: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł. W przypadku wystaw czasowych w środy cena biletu to 8 zł i 5 zł. Natomiast na wieżę ratuszową wstęp kosztuje: 12 zł i 8 zł. Można również od razu przy kasie zapłacić za wstęp do muzeum i na wieżę. W takim przypadku ceny to 19 zł i 14 zł.

Dokładniejsze opisy stałych wystaw oraz czasowych, a także informację na temat organizacji specjalnych akcji i inne przydatne informacje znajdują się na: www.muzeum.torun.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Okręgowego w Toruniu