Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Toruniu

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Toruniu

Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Toruniu

Cechą charakterystyczną tej budowli są na pewno jej monumentalne rozmiary, które sprawiają, że bazylika zdecydowanie wyróżnia się na tle budynków wchodzących w skład panoramy Torunia. Sama budowa odbywała się w kilku etapach. Wznoszenie obiektu rozpoczęło się już w II w. XII, a zakończyło w wieku XIII. Kształt kościoła, który możemy oglądać obecnie został mu nadany w IV etapie rozbudowy.

Historia bazyliki

W roku 2005 remontowi została poddana konstrukcja dachu, a w 2006 r. gospodarze obiektu zdecydowali się na rozpoczęcie odnawiania elewacji. Wartym wspomnienia faktem jest również to, że w XVI wieku świątynia służyła jako miejsce modlitw zarówno katolikom jak i protestantom. Dodatkową atrakcją oraz ciekawostką jest to, że w gotyckiej chrzcielnicy z XIV został prawdopodobnie ochrzczony Mikołaj Kopernik.

Zabytki

Na terenie obiektu znajduje się ogromny zbiór zabytków, które mają ogromną wartość zarówno finansową, jak i historyczną. Mowa tu przede wszystkim o gotyckich malowidłach z XIV w., czy licznych rzeźbach i ikonografiach, którymi kościół jest wręcz wypełniony. Dawniej miejsce to służyło do organizacji różnych uroczystości miejskich oraz przyjmowania zagranicznych gości czy nawet królów.

Budowla ta jest wyjątkowo charakterystycznym punktem w Toruniu. Odwiedzający mają szansę zobaczyć miejsce, w którym znajduje się serce króla Jana Olbrachta oraz pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem. Nieodłącznym elementem zwiedzania bazyliki powinien być odlany w roku 1500 średniowieczny dzwon, który jest drugi co do wielkości w Europie. Nie sposób nie wspomnieć o majestatycznych i imponujących organach, których brzmienie zachwyca. Większy z instrumentów posiada 40 registrów i 3 manuały, za to mniejszy w swoim ostatecznym kształcie składa się z 15 registrów i jednego manuału.

Informacje dla zwiedzających

Bazylika jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 17:30. W niedzielę i święta zwiedzać można w godzinach 14:00-17:30. Wstęp na wieżę jest możliwy jedynie w miesiącach od kwietnia do października.

Zwiedzanie wieży: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł. Więcej szczegółów na temat bazyliki na http://www.katedratorun.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Toruniu