Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Noclegi w pobliżu Pomnika Mikołaja Kopernika w Toruniu

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nie ma chyba miasta bardziej związanego z Mikołajem Kopernikiem niż Toruń. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj znajduje się jeden z najsławniejszych i najbardziej znanych pomników poświęconych pamięci tego najważniejszego polskiego astronoma, który wstrzymał słońce, a ruszył ziemię.

Powstanie pomnika

Znajdujący się w południowej części toruńskiego rynku pomnik jest dziełem rąk rzeźbiarza niemieckiego. Został on przetransportowany do Torunia prosto z Berlina i odsłonięty w 1853 roku. Pierwsze planu upamiętniające w Toruniu Kopernika powstały już pod koniec XVIII wieku, jednak zamiast pomnika ze względów finansowych zdecydowano się wtedy na wykonanie marmurowego popiersia. Do dziś stoi ono w Katedrze Świętojańskiej.

Pomnik powstał z inicjatywy kopernikańskiego towarzystwa, ale 2/3 sumy sfinansował Fryderyk Wilhelm IV, ówcześnie panujący pruski monarcha, pod którego władzą w czasie rozbiorów znajdował się wtedy Toruń. Perypetie pomnika Mikołaja Kopernika sprawiły, że stał się jak na tamte czasy najdłużej wykonywanym pomnikiem na ziemiach byłej Rzeczpospolitej (ponad 15 lat). Aż do 2003 roku nie był remontowany, ani odnawiany, okresowo dokonywano jedynie jego częściowego czyszczenia. W 2003 roku usunięto ponad pięciocentymetrową warstwę patyny, a pomnik przeszedł gruntowną renowację, odzyskując pierwotną świetność.

Symbol miasta

Pomnik przedstawia astronoma odzianego w togę i trzymającego astrolabium, znany przyrząd astronomiczny. Wolna dłoń Kopernika skierowana jest w niebo. Pomnik jest wywyższony na marmurowym cokole połączonym ze studzienką, a dookoła rozmieszczone są ławki, na których można usiąść.

Toruński Kopernik stanowi ważny element na mapie turystycznej miasta. Jest doskonałym miejscem na wykonanie pamiątkowego zdjęcia oraz dokładniejsze poznanie historii sławnego polskiego astronoma. Oglądać pomnik można oczywiście przez cały rok, bez żadnych opłat. Miejskie podania głoszą, że siedzenie na pomnikowej ławeczce i wcelowanie z niej kamyczkiem do studni ma zapewnić szczęście.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Mikołaja Kopernika w Toruniu