Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz Staromiejski w Toruniu

Noclegi w pobliżu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski jest niewątpliwie jedną z największych ozdób toruńskiej starówki. Całość budowli utrzymana została w gotyckim stylu. Ponadto jest to jedna z największych tego typu budowli na terenie Europy. Początki istnienia obiektu sięgają XIV w., gdzie na podstawie projektu mistrza Andrzeja, ówczesnego budowniczego miejskiego, z pozostawionej po starych budynkach handlowych wieży, powstał właśnie ten piękny ratusz.

Perła gotyckiej architektury

Budowla została poważnie uszkodzona w trakcie oblężenia miasta przez wojska szwedzkie w roku 1703. Ponad 200 lat później, bo w latach 1957 – 1964 całość przeszła generalny remont, który miał na celu odnowienie i przywrócenie dawnej świetności budynkowi i przygotowanie go do odegrania roli jako muzeum.

Obiekt jest oczywiście pozycją obowiązkową dla wszystkich amatorów architektury wieków poprzednich, ale również dla wszystkich miłośników historii. Obecnie muzeum pełni rolę głównego oddziału Muzeum Okręgowego, gdzie podziwiać można obszerne zbiory sztuki późnogotyckiej i gotyckiej. Przechodząc do skrzydła zachodniego istnieje niepowtarzalna szansa na zobaczenie unikalnej wystawy, zawierającej zbiory rzemiosła artystycznego Torunia, takie jak drewniane formy do pierników oraz fragmenty dekoracji zamku krzyżackiego. Zbiory pochodzą ze średniowiecza oraz nowożytności.

Przechodząc na piętro wyższe turyści mają szansę ujrzeć dzieła malarstwa nowożytnego oraz nowoczesnego. Obiekt może stanowić również ciekawy element wycieczek szkolnych, ponieważ jest to przykład żywej historii, o której ciężko opowiedzieć w trakcie lekcji. Dzieci będą mogły również bliżej zapoznać się z historią samego Torunia.

Godziny otwarcia

Ratusz czynny jest od wtorku do niedzieli. W miesiącach od maja do września w godzinach od 10:00 do 18:00, od października do kwietnia w godzinach od 10:00 do 16:00. W każdą środę wstęp jest bezpłatny. Wieża czynna od poniedziałku do niedzieli. W miesiącach od listopada do marca w godzinach od 10:00 do 16:00, od kwietnia do października w godzinach od 10:00 do 18:00. Od maja do września wieża jest czynna godzinach 10:00 – 20:00.

Ceny biletów:

  • Wstęp do Ratusza Staromiejskiego: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
  • Wstęp na wieżę: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
  • Wstęp na oba obiekty: normalny 19 zł, ulgowy 14 zł

Więcej informacji znajduje się na: http://www.muzeum.torun.pl/strona-21-ratusz_staromiejski.html

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu