Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Noclegi w pobliżu Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Młynarstwa i Wsi w miejscowości Ustrzyki Dolne zostało otwarte w lipcu 2010 roku i od tamtego czasu nieustannie cieszy się zainteresowaniem turystów. W muzeum mogą oni nie tylko poznać historię młynarstwa i jego rozwój, ale także zapoznać się ze skomplikowanym - wbrew pozorom - procesem mielenia zboża. Muzeum pozwala także poznać ciekawą historię budynku, w którym się znajduje – ustrzyckiego młyna. Jest to miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i zdecydowanie warto je odwiedzić.

Dawny młyn

Młyn w Ustrzykach Dolnych powstał w roku 1925 i służył przede wszystkim do wytwarzania białej, wysokogatunkowej mąki. Budynek młyna przetrwał w dobrym stanie wojnę – podczas której znajdował się w granicach ZSRR – jednak po jej zakończeniu w młynie nie odnaleziono żadnych maszyn. Z tego też powodu młyn miał dwuletnią przerwę w pracy, w trakcie której mieszkańcy skompletowali odpowiedni sprzęt, co umożliwiło wznowienie pracy i powrót do wytwarzania mąki. Zmienił się wówczas system napędu w młynie - wprowadzono silnik spalinowy, po upływie pewnego czasu zastąpiony silnikami elektrycznymi pracującymi aż do zamknięcia młyna, co miało miejsce w roku 2007.

Muzeum Młynarstwa i Wsi to jedyne miejsce w Polsce, które umożliwia odwiedzającym zobaczenie procesu mielenia zboża. W ramach stałej ekspozycji w muzeum znajdują się stare maszyny pochodzące z XIX wieku, w którym dokonał się olbrzymi postęp technologiczny i dotychczas stosowane kamienie młyńskie i silniki wiatrowe zostały zastąpione odpowiednimi maszynami parowymi. Najważniejszym eksponatem tej wystawy jest gniotownik walcowy pochodzący z lat trzydziestych XIX w – unikalna maszyna, jedna z najstarszych tego typu zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Muzeum posiada nie tylko wystawy wewnątrz budynku, ale także wystawę plenerową, stanowiącą ich uzupełnienie. Wystarczy wyjść z budynku, aby móc oglądać znajdujące się wokół niego maszyny służące do uprawiania ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna, pochodzące z XIX i XX wieku.

Informacje dla turystów

Muzeum jest otwarte codziennie, w godzinach 10:00 – 18:00. Cennik: bilet normalny – 9,80 zł, ulgowy – 7,50 zł, grupy zorganizowane (min. 10 osób) – 7,50 zł, koszt wynajęcia przewodnika – 25 zł. Szczegółowe informacje do znalezienia pod adresem: http://mlynbieszczady.pl/muzeum/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych