Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne

Lokalizacja

Ustrzyki Dolne to miasto leżące na terenie województwa podkarpackiego, jest ono położone nad rzeką Strwiąż. Miejscowość jest najbardziej wysuniętym na południowy wschód polskim ośrodkiem miejskim. Ustrzyki Dolne mają dogodną lokalizację – miejscowość ma dobre połączenia autobusowe oraz kolejowe z wieloma miejscowościami, między innymi z Rzeszowem, Nowym Sączem oraz Krakowem. Miasto jest punktem atrakcyjnym turystycznie przede wszystkim ze względu na fakt, że jest położone w Bieszczadach. Położone na wysokości 480 m n. p.m. Ustrzyki Dolne przez wiele osób uważane są za stolicę tego pasma górskiego.

Kilka słów o historii

Historia miasta zaczęła się kilkaset lat temu, konkretnie na początku XVI wieku. Właśnie wtedy król Jan Olbracht przekazał okolice w dzierżawę rycerzowi Iwonii Janczonowiczowi. W tym okresie terytorium Ustrzyk Dolnych było zamieszkiwane przez osoby przybyłe z ruskich wsi rolniczych oraz przez pasterzy. W 1509 roku ulokowana została wieś o nazwie Ustryk. Znajdowała się ona w bardzo atrakcyjnym miejscu, na rozwidleniu szlaków handlowych, dzięki czemu na jej terenie dobrze rozwijał się handel. Od I połowy XVIII wieku Ustrzyki mają prawa miejskie. Miejscowość mogła je otrzymać, ponieważ napływało tam wielu kupców (przede wszystkim pochodzenia żydowskiego). Do momentu rozpoczęcia rozbiorów Ustrzyki przynależały do województwa ruskiego, następnie znalazły się pod zaborem austriackim.

W II połowie XIX wieku przez teren Ustrzyk zaczęła biec linia kolejowa prowadząca z Przemyśla do Węgier. W okolicach miasta zaczął się rozwijać przemysł naftowy, z czasem utworzono tam rafinerię ropy naftowej. Okres II wojny światowej nie był szczęśliwy dla Ustrzyk – początkowo miasto było pod okupacją sowiecką, następnie pod władaniem Niemców, którzy eksterminowali zamieszkujących Ustrzyki oraz okolice żydów. Po zakończeniu wojny Ustrzyki przynależały do ZSRR, do Polski ponownie je przyłączono dopiero w 1951 roku. Ciekawostką jest, że na terenie Ustrzyk Dolnych przez kilka lat znajdował się jedyny w Polsce pomnik Józefa Stalina. Nie podobało się to miejscowej ludności, która zniszczyła pomnik w połowie lat 50, a następnie prawdopodobnie wrzuciła go do rzeki Strwiąż.

Najważniejsze atrakcje

Ustrzyki Dolne słyną przede wszystkim z tego, iż są świetnym miejscem wypoczynku dla osób lubiących jeździć na nartach. Jedną ze stacji narciarskich wartych polecenia jest Gromadzeń. To miejsce, w którym dla narciarzy przygotowane są aż 3 trasy, których łączna długość to blisko 2, 5 km. Każda z tras jest oświetlona, w razie potrzeby jest sztucznie naśnieżana – stacja narciarska w sezonie zimowym jest zawsze dobrze przygotowana. Poza trasami narciarskimi w Ustrzykach Dolnych czekają także inne atrakcje, z których korzystać lubią amatorzy aktywnego wypoczynku.

Miejscowość znajduje się w miejscu, w którym nie brak szlaków spacerowych, ich długość to ponad 20 km. Miejscowe szlaki są chętnie uczęszczane przez piechurów, lecz mogą z nich korzystać także fani wypoczynku na dwóch kółkach – Ustrzyki Dolne są dobrym miejscem na urlop dla osób chcących pojeździć na rowerze rekreacyjnie, ale też dla tych, którzy mają ochotę potrenować kolarstwo górskie. Należy wspomnieć, że miasto jest idealnym miejscem wypoczynku także dla tych turystów, którzy od aktywności fizycznej wolą zwiedzanie. Na miejscu znajdują się bowiem obiekty, które przykują uwagę każdego turysty.

Jednym z nich jest Muzeum Młynarstwa i Wsi. Zostało ono utworzone w budynku, w którym niegdyś znajdował się młyn. Osoby zwiedzające muzeum mogą poznać historię młynarstwa, przybliżony zostaje im także proces mielenia zbóż. W czasie zwiedzania tego miejsca można zobaczyć maszyny, z których korzystano jeszcze w XIX wieku, a które służyły wówczas między innymi do mielenia ziarna. Innym miejscem, które warto zwiedzić jest cerkiew św. Michała Archanioła. Świątynia została postawiona w I połowie XIX wieku. W połowie XX wieku przez kilka lat cerkiew była świątynią, w której modlili się katolicy, później natomiast, przez blisko 30 lat, pełniła funkcję magazynu. Uwagę zwiedzających powinna przykuć dzwonnica, która powstała w 1847 roku, a także drewniany krzyż, który powstał rok przed wybuchem II wojny światowej.

Gdzie nocować i zjeść?

Ustrzyki Dolne są typową miejscowością wypoczynkową przygotowaną na jednorazowe przyjęcie dużej ilości turystów. Na terenie miasta znajduje się wiele obiektów noclegowych o różnym standardzie. To gdzie warto się zatrzymać jest uzależnione od indywidualnych preferencji turystów. Warte polecenia są z pewnością hotele oraz hoteliki oferujące pokoje o dosyć wysokim standardzie. Większość z nich ma atrakcyjną lokalizację, znajduje się bowiem w pobliżu centrum Ustrzyk. Na uwagę turystów zasługują także całoroczne domki oraz pensjonaty. W zależności od oczekiwań turyści mogą wynająć pokój zlokalizowany tuż przy stoku narciarskim lub z dala od centrum. Rodziny z dziećmi powinny skorzystać z oferty jednego z obiektów, który poza komfortowymi pokojami oferuje dostęp do basenu, który jest do dyspozycji gości.

Większość osób wybierających się do Ustrzyk Dolnych chce zapoznać się nie tylko z malowniczymi krajobrazami, ale także z potrawami kuchni regionalnej. Taką możliwość daje między innymi ciesząca się świetną opinią restauracja Huculska. To miejsce, w którym można skosztować wyśmienitych lokalnych potraw, a w czasie oczekiwania na nie zapoznać się z historią regionu, gdyż na półkach znajdują się książki związane z historią Ustrzyk oraz okolic. Kolejnym miejscem wartym polecenia jest restauracja Piwniczka. Również tam można poznać regionalne smaki w niewygórowanej cenie. Turyści, którzy mają ochotę na zjedzenie znanych sobie potraw powinni natomiast wybrać się do Orlika, czyli miejsca, w którym serwuje się dania kuchni polskiej, lecz również te typowe dla kuchni włoskiej (między innymi pizza). Jak można zauważyć Ustrzyki Dolne oferują pełną różnorodność pod każdym względem, także kulinarnym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ustrzykach Dolnych.

Mapa

Aktualności

-
Hotel Arłamów
Ustrzyki Dolne, Arłamów

W programie tegorocznego Przeglądu Filmów Górskich nie zabraknie ciekawych propozycji. Będzie można zobaczyć m.in. Autostopem przez Himalaje, Czekając na Joe czy Krzyk kamienia. Przewidziano także występ zespołu KSU. Nie zabraknie ciekawych prelekcji o tematyce górskiej oraz nauki jazdy na nartach i pokazów ratownictwa (ostatni dzień). Przeglądowi Filmów Górskich towarzyszą inne wydarzenia tj. promocje książki, wystawy (nart i fotografii) i wiele innych atrakcji.

Parking: na posesji

www.przeglądfilmówgórskich.pl/program

Hotel Arłamów
Arłamów

Justyna Steczkowska będzie gościem Hotelu Arłamów 29 grudnia (30 km od Ustrzyk Dolnych), gdzie odbędzie się przedświąteczny koncert kolęd. Artystka znana jest z wielu przebojów, które od lat podbijają serca fanów, posiada niesamowitą skalę głosu, którą zachwyca podczas swoich koncertów. Kolędy w wykonaniu Justyny Steczkowskiej będą równie piękne i wprowadzą wszystkich we wspaniały nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W grudniu, kolęd w wykonaniu Steczkowskiej będzie można słuchać także m.in. w Zakopanem i w Wiśle. Zapraszamy do wspólnego kolędowania.

Wstęp: 79 – 149 zł

Parking: na posesji

pl-pl.facebook.com/events/1398756280237320

Centrum Kultury i Ekologii
Cisna 23

W sobotę 18 listopada w miejscowości Cisna (49 km od Ustrzyk Dolnych) odbędzie się dzień z teatrem. Od godz. 11:00 do późnego wieczora będzie można zobaczyć mnóstwo ciekawych spektakli dla każdego - wśród nich pojawią się takie tytuły jak Królowa śniegu, Być jak Shirley, Zawieszeni, Ej Joe czy Wariat i zakonnica. Na koniec dnia (godz. 22:00) odbędzie się także koncert zespołu The Freeborn Brothers. Będąc w okolicy, warto odwiedzić tę malowniczą bieszczadzką miejscowość i wziąć udział także w podróży kulturalnej.

Parking: na ulicy

www.cisna.pl/pl/i-spotkania-teatralne-w-cisnej

Kontakt: 13 468 64 65

 

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.17 mm
słabe opady deszczu
jutro
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
6 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.41 mm
słabe opady deszczu
2024-02-24
8 ℃
min. 7 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!