Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Na Starym Mieście w Płocku na ulicy Tumskiej stoi znane regionalne Muzeum Mazowieckie. Muzeum to powstało w 1820 roku i posiada zbiory Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Szkoły Wojewódzkiej. Zbiory te dzielą się na poszczególne działy: dział sztuki, historii, archeologii, numizmatyki oraz etnografii. Ogółem jest ich około 100 000 zbiorów. To ciekawe miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Historia

Pierwsza ekspozycja muzeum została zaprezentowana w dwóch salach Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w 1820 roku. Od 1912 - 1971 roku muzeum znajdowało się w budynkach Towarzystwa Naukowego Płockiego. Pierwsza wystawa sztuki secesyjnej została zorganizowana w 1967 roku. W 2005 roku muzeum zmieniło siedzibę i obecnie znajduje się w wyremontowanej kamienicy na ul. Tumskiej 8. Z kolei oddział etnograficzny znajduje się w starym spichlerzu nad Wisłą w Płocku.

Muzeum w Płocku jest jednym z najstarszych polskich muzeów. Przeważająca większość zbiorów, które się w nim znajdują ma charakter secesyjny, często jest określane mianem muzeum secesji. Warta uwagi jest kolekcja art deco oraz wystawa prezentująca aranżacje wnętrz mieszczańskich i sale rzemiosła artystycznego. W 2010 roku otwarto wystawę X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy, a w 2013 roku otwarto oddział pod nazwą Muzeum Żydów Mazowieckich.

Co roku placówka bierze udział w Nocy Muzeów, kiedy to przez całą noc można zwiedzać sale muzealne i podziwiać wyjątkowe eksponaty. W czasie nocnego zwiedzania goście muzeum mogą posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w ciekawych zabawach o charakterze historycznym, a nawet skorzystać z wypożyczalni strojów z minionych epok. To ciekawa atrakcja turystyczna, którą warto się bliżej zainteresować. Muzeum jest całkiem pokaźnych rozmiarów i z roku na rok coraz bardziej się rozrasta powiększając swoje kolekcje o kolejne interesujące eksponaty.

Informacja dla zwiedzających

Godziny otwarcia: 1 maja - 14 października wtorek - niedziela 10:00 – 17:00. W okresie zimowym 15 października - 30 kwietnia muzeum jest otwarte wtorek - niedziela 10:00 – 16:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Cennik: normalny 12,00, ulgowy 6,00, rodzinny 24,00, szkolny 120,00.

Szczegółowe informacje o muzeum dostępne pod adresem http://www.muzeumplock.eu/pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Mazowieckiego w Płocku