Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Noclegi w pobliżu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny i jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia przy okazji wizyty w Krakowie dla wszystkich pasjonatów historii i rozwoju lotnictwa. Na jego wysoką jakość merytoryczną i historyczną zwróciła uwagę nawet telewizja CNN, lokując Muzeum Lotnictwa w Krakowie na ósmym miejscu rankingu najlepszych światowych placówek zajmujących się tą dziedziną techniki.

Muzeum Lotnictwa Polskiego - historia i symbolika miejsca

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jeden z ważniejszych obiektów na mapie placówek edukacyjno-historycznych w Małopolsce. Dodatkowej wagi przydaje mu bowiem symbolika miejsca, w którym się znajduje. Lotnisko Rakowice-Czyżyny było jednym z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie, wybudowanym w 1912 roku. Mieścił się tutaj jeden z punktów etapowych regularnej poczty lotniczej przekazującej przesyłki z Wiednia do Kijowa i Odessy, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – pierwsza polska bojowa jednostka lotnicza, tzw. Eskadrylla Lotnicza (nazwana później 1 Eskadrą. Lotnisko zlikwidowano w 1963 roku, rok później powstało tutaj Muzeum Lotnictwa, a w 2006 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Zbiory i imprezy organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego

Obecnie w zbiorach Muzeum Lotnictwa znajduje się ponad 200 statków powietrznych, wycofanych z eksploatacji przez wojsko lub władze państwowe. Są wśród nich m. in. samoloty pochodzące z kolekcji Hermana Goringa, amerykański Northrop F-5E Tiger II z okresu wojny w Wietnamie lub jedyny na świecie ocalały samolot z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku P. 11c. Oprócz zbiorów Muzeum Lotnictwa, ogromną popularnością cieszą się organizowane przez nie imprezy cykliczne, przybliżające wiedzę i najnowsze dokonanie techniki lotniczej, jak Małopolski Piknik Lotniczy, Noc Muzeów, Dni Otwarte Muzeów Krakowskich czy program edukacyjny Przygody z Wiedzą, realizowany wspólnie z władzami województwa małopolskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Parkiem Wodnym w Krakowie skierowany do uczniów szkolnych.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia Muzeum Lotnictwa: poniedziałek – nieczynne
 wtorek: 9:00–17:00 – wstęp wolny
 na ekspozycje stałe Muzeum
 środa – niedziela: 9:00–17:00

Ceny biletów: bilet normalny: 15 zł bilet ulgowy: 7 zł bilet rodzinny: 34 zł bilet dla posiadaczy karty Krakow Airport Loyalty: 10 zł bilet dla posiadaczy karty EURO26: 5 zł bilet urodzinowy: 18 zł

Oficjalna strona www. muzeumlotnictwa. pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie