Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Kanału Augustowskiego

Noclegi w okolicy Muzeum Kanału Augustowskiego

Muzeum Kanału Augustowskiego

Muzeum Historii Kanału Augustowskiego jest filią Muzeum Ziemii Augustowskiej. Główna siedziba tej placówki znajduje się przy ulicy Hożej, natomiast filia dotycząca kanału znajduje się w budynku Zarządu Portu przy ulicy 29 Listopada. Tuż obok rozciąga się przepiękny Kanał Augustowski. Muzeum leży zresztą bardzo blisko jego największej śluzy na Białorusi, która nosi nazwę Niemnowo.

Historia i zbiory

To niezwykle interesujące muzeum powstało dzięki inicjatywie inżyniera Urbanka. Założono je w 1996 roku, a do 1998 roku Urbanek zajmował się stanem technicznym śluzy Niemnowo. Siedzibą muzeum jest urokliwy dworek Prądzyńskiego, który swoją nazwę zawdzięcza wspaniałemu konstruktorowi oraz wykonawcy projektu budowy Kanału Augustowskiego, Ignacemu Prądzyńskiemu. W Muzeum Kanału Augustowskiego podziwiać można przede wszystkim ekspozycję dotyczącą historii budowy oraz eksploatacji tej wyjątkowej wodnej drogi. Dużo eksponatów jest związanych z najważniejszym twórcą kanału, generałem Prądzyńskim. Istnieje również możliwość wyświetlania grupom filmów, dotyczących budowy kanału.

Kanał Augustowski

Wybierając się do tego muzeum, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą Kanału Augustowskiego. Otóż jego budowę rozpoczęto w 1824 roku, a zakończono dopiero piętnaście lat później, w 1839 roku. Do budowy wykorzystano fragment rzeki Netty, a także Czarną Hańczę. Odcinkami kanału połączono również bardzo wiele okolicznych jezior. Co ciekawe, za pomocą tej budowli stworzono połączenie Niemna i Wisły. Wysokość początkowego fragmentu kanału to 111 metrów n. p.m., a najwyższy punkt to 129 metrów n. p.m. Z kolei później kanał obniża się aż do 86, 5 metrów n. p.m. Ma to miejsce tuż przy ujściu do Niemna. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kanał jest wielką atrakcją całego regionu, a w XIX wieku stanowił istny fenomen. Jego długość to ponad 100 km, z czego 80 km znajduje się na terenie Polski. Kanał posiada aż 18 śluz (14 na obszarze Polski, 1 na granicy, 3 na obszarze Białorusi).

Możliwość zwiedzania

Godziny otwarcia muzeum:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek-niedziela - 9. 00-16. 00
  • Poza sezonem warto skontaktować się telefonicznie z obsługą

Ceny biletów:

  • ulgowy - 2 zł
  • normalny - 3 zł

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Kanału Augustowskiego