Augustów
Lokalizacja Augustowa
Augustów leży w północno-wschodniej części Polski na terenie województwa podlaskiego. Miasto znajduje się na Równinie Augustowskiej i otoczone jest przez wspaniałą Puszczę Augustowską i 7 jezior: Białe Augustowskie, Necko, Rospuda Augustowska, Sajenko, Sajno, Studziennicze, Sajenek. Powierzchnia puszczy oraz zbiorników wodnych stanowi przeważającą część terenu całego miasta. Augustów leży na Suwalszczyźnie. Miasto nazywane jest zielonymi płucami Polski. Jako ciekawostkę podaje się, że tuż obok aglomeracji przepływa najkrótsza rzeka na świecie - Klonownica. Augustów zasłynął dzięki piosence wykonywanej przez Marię Koterbską "Augustowskie noce", ale to nie jedyny muzyczny utwór w którym pojawiło się miasto. Innym przykładem jest Beata z Albatrosa śpiewana przez Janusza Laskowskiego.
Augustów - uzdrowisko nizinne
Od roku 1993 posiada oficjalny status uzdrowiska, leczą się tutaj pacjenci cierpiący na choroby narządów ruchu, otyłość, nerwicę, choroby reumatyczne i osteoporozę, choroby naczyń obwodowych i choroby ortopedyczno-urazowe. Szczególną rolę leczniczą odgrywają czynniki klimatyczne i balneologiczne. Dzięki temu, że miasto otacza Puszcza Augustowska i liczne jeziora tutejsze powietrze nasycone jest eterycznymi olejkami. Olejki te są wydzielany głównie przez drzewa iglaste: sosny i świerki. W procesach i zabiegach leczniczych oraz uzdrowiskowych wykorzystuje sie także torf typu wysokiego ze złoża Kolnica.
Historia królewskiego miasta Augustów
Pierwsze ślady ludzkiej działalności na terenie dzisiejszego Augustowa w okolicach jeziora Necko archeolodzy datują już na 9 tys. lat p. n.e. Potem osiedlili się tutaj Jaćwingowie - plemię bałtyckie, które zamieszkiwało tu do końca XIII wieku. Jego kres przyniosło pojawienie się Zakonu Krzyżackiego. Następnie książę Ziemowit oddał te ziemie pod panowanie Krzyżaków jako zastaw. Po upadku Zakonu Krzyżackiego Augustów zasiedlili przybysze z Mazowsza. Ludowe podania i legendy głoszą, że miasto założył król Zygmunt II August na pamiątkę swojego pierwszego spotkania z Barbarą Radziwiłłówną - jego największą miłością. Prawa miejskie Augustów otrzymał w 1557 roku właśnie od króla Zygmunta Augusta. Szybki rozwój przerwały wojny polsko - szwedzkie i najazd Szwedów podczas którego miasto zostało spalone, a okoliczną ludność porwali do niewoli Tatarzy. Podczas rozbiorów miastem rządzili Prusacy, a następnie należało do Księstwa Warszawskiego. Augustów odwiedził Napoleon wracając spod Moskwy. Po ciężkich latach wojen i odzyskaniu niepodległości nastąpił rozwój miasta w charakterze miejsca turystyczno - wypoczynkowego. Dodatkowo pozycję miasta podniosło nadanie mu oficjalnego statusu uzdrowiska, co przyciąga tutaj kolejnych turystów.
Augustowskie zabytki
Najważniejszym i najsłynniejszym zabytkiem jest oczywiści Kanał Augustowski. Żegluga po nim jest jedną w ulubionych form wypoczynku przyjeżdżających tutaj turystów. Kanał łączy dopływ Wisły z Bałtykiem poprzez rzekę Niemen. Jego budowę zainicjowała chęć ominięcie pruskich ceł podczas tranzytu zboża do Gdańska. Jego długość wynosi ok. 101 km, z czego aż 82 km znajdują się na terenie Polski, reszta to część białoruska. Poza 18 śluzami do kanału zaliczają się również: Netta, Czarna Hańcza i jeziora augustowskie. Od 2007 roku kanał jest pomnikiem historii. Miejscem wyjątkowo pięknym jest rynek noszący imię założyciela Zygmunta Augusta. W samym centrum znajduje się piękny park, który nazywano kiedyś Ogrodem Saskim. Z okazji nadania miastu praw miejskich w 450-lecie mieszkańcy postawili na rynku kolumnę króla Zygmunta Augusta. Warto zwrócić uwagę na całą zabudowę architektoniczną centrum miasta. Jedna z kamieniczek przy rynku, nosząca numer 28 jest szczególnie znana, ponieważ zalicza się do najstarszych w pełni zachowanych augustowskich budynków, ale dodatkowo to właśnie w niej spał wielki francuski cesarz Napoleon Bonaparte. Kolejnym zabytkowym miejscem jest Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowana w stylu eklektycznym oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten ostatni był pierwotnie rosyjską wojskową cerkwią. Miejscem upamiętniającym mieszkańców Augustowa poległych w czasie II wojny światowej jest pomnik, a dokładniej ruiny schronu bojowego z 1939 roku. Widnieje na nim napis "Nigdy więcej wojny".
Wydarzenia i imprezy warte uwagi
Najwięcej wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych odbywa się podczas sezonu wakacyjnego w lipcu i sierpniu. Jednym z najciekawszych i najzabawniejszych wydarzeń są organizowane corocznie Mistrzostwa Polski w "Pływaniu na Byle Czym", czyli widowiskowa impreza pod hasłem - "co ma pływać nie utonie". Fani sportów motocyklowych zjawiają się tu na Augustowskich Motonocach, czyli święcie motocyklistów. Augustowski Festiwal Bluesowy Blues Maraton to organizowane w lipcu święto muzyki blues. Miłośnicy jazzu przybywają tu na Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem”. Jazz słuchany w tak pięknych okolicznościach przyrody to prawdziwa przyjemność.
Noclegi i wyżywienie w Augustowie
Podczas pobytu w Augustowie najlepiej zatrzymać się w jednej z licznych agroturystyk lub kwater prywatnych. Takie noclegi są zwykle położone w malowniczych okolicach, niedaleko jezior lub Puszczy Augustowskiej co znacznie uprzyjemnia wypoczynek. Bliskość największych przyrodniczych zalet Augustowa sprawia, że już samo patrzenia z okna na otaczające jeziora relaksuje. Można również zatrzymać się w jednym z obiektów hotelowych, gdzie poza wygodnym i komfortowym spaniem goście mają często do dyspozycji bogatą ofertę zabiegów SPA.
Augustów to miasto, w którym znajdują się różnorodne oferty gastronomiczne. Można znaleźć lokale serwujące popularne jedzenie typu fast food, podobnie jak w każdym większym mieście. Będą jednak tutaj warto spróbować oferowanej często w restauracjach kuchni litewskiej. Bliskie sąsiedztwo w Litwą oraz uwarunkowania historyczne spowodowały napływ niektórych potraw z kuchni litewskiej. W Augustowie można także spróbować potraw regionalnych charakterystycznych dla Podlasia.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Augustowie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!