Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Pod koniec XIX wieku Gliwice były dużym i szybko rozwijającym się ośrodkiem miejskim. W związku z tym mieszkańcy rozpoczęli starania o budowę nowego kościoła. Tak oto powstał jeden z najpiękniejszych przykładów stylu neogotyckiego na całym Śląsku – katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Historia katedry i rewitalizacje

Plac na budowę świątyni został podarowany przez władze miejskie, natomiast wysokie koszty prac zostały w części sfinansowane przez kurię wrocławską, natomiast znaczną większość uzyskano dzięki dużej hojności ówczesnych mieszkańców. Prace budowlane wykonywali miejscowi rzemieślnicy. O kunsztowne wyposażenie wnętrza zadbał Zakład Sztuki Kościelnej Buhla we Wrocławiu. Budowa rozpoczęła się w 1896 roku i trwała cztery lata do 16.05.1900 roku, gdy biskup wrocławski konsekrował świątynię. Pierwsza msza święta została odprawiona niespełna rok wcześniej.

Nowo wybudowany kościół początkowo był kościołem filialnym parafii Wszystkich Świętych, dopiero osiem lat później po zakończeniu jego budowy utworzono parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W sierpniu 1998 roku podjęto decyzję o przeprowadzaniu rewitalizacji. W ramach projektu "Renowacja 2000" przeprowadzono szereg prac: zmieniono system ogrzewania, zmodernizowano prezbiterium, częściowo zmiano posadzkę kościoła, zakonserwowano zabytkowe rzeźby i zdobienia, a także powrócono do pierwotnej kolorystyki ołtarzy. Pracę zwieńczyła zmiana oświetlenia wnętrza katedry oraz malowanie ścian. Autorami projektu było dwóch architektów z Gliwic: mgr inż. Piotr Fischer i Henryk Nawratek. Warto wspomnieć, iż w czerwcu 2000 roku Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Gliwicach odprawił Mszę Świętą w katedrze. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawiono ołtarz papieski, ambonę, tron papieski, krzyż procesyjny, świeczniki i pamiątkową tablicę.

Architektura

Bryłę katedry tworzy trójnawowy korpus o charakterze bazylikowym. Pod względem architektonicznym wyróżnia się bogate w różnorodne formy i zdobienia prezbiterium. Oparcie konstrukcji na wieży sił i łękach oporowych (przekazują siłę parcia ze sklepienia nad nawą główną na zewnętrzne przypory) jest typowe dla śląskich kościołów. Nad głównym portalem wejściowym znajdują się patroni kościoła - apostołowie Piotr i Paweł. Cennym skarbem świątyni są najznamienitsze organy na Górnym Śląsku, dlatego kościół często gości liczne koncerty organowe.

Więcej szczegółów można poczytać na stronie świątyni: www.katedra.gliwice.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach