Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki mieści się w Bolesławcu przy dwóch ulicach, a mianowicie przy ul. Mickiewicza 13 i ul. Kutuzowa 14. W pierwszym miejscu zlokalizowany jest Dział Ceramiki, natomiast w drugim Dział Historii Miasta. W Dziale Ceramiki można podziwiać dwie ekspozycje, pierwsza przedstawia ceramikę, a także technikę jej wytwarzania od XVIII wieku aż do II wojny światowej, natomiast druga ekspozycja przedstawia bolesławiecką ceramikę po 1945 roku, która została wyprodukowana przez Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec".

Historia

Muzeum w Bolesławcu powstało w 1908 roku, a w projekt przebudowy istniejącego budynku zaangażowanych było wówczas wielu lokalnych mieszkańców. W początkowych latach działalności w muzeum zgromadzono liczne zbiory etnograficzne oraz archeologiczne, jednak najcenniejsze były wyroby rzemiosła artystycznego oraz pokaźna kolekcja miejscowej ceramiki. Bardzo dużą popularnością w tamtych czasach cieszyło się dzieło Johanna Gottlieba Joppego, czyli bardzo duży garniec, który najprawdopodobniej był największym na świecie. Nadejście I wojny światowej spowodowało, iż muzeum zostało zamknięte, jednak w 1920 roku ponownie je otwarto. Podczas II wojny światowej budynek muzeum ocalał, jednak wszystkie zbiory przepadły i pomimo poszukiwań nie zostały odnalezione.

W 1967 roku po gruntownym remoncie budynku muzeum zostało powtórnie otwarte jako Muzeum Ceramiki, na co wpływ miała głównie historia miasta, a także tradycje ceramiczne kultywowane w tej części Polski. Początkowo muzeum nie posiadało niestety własnych zbiorów, jednak z biegiem czasu wypożyczone wówczas z innych placówek zbiory zostały zastąpione własnymi nabytkami. W 1991 roku Muzeum Ceramiki rozrosło się, ponieważ otrzymało budynek po Muzeum Kutuzowa, w którym powstała ekspozycja poświęcona bogatej historii miasta, a na wystawach czasowych można podziwiać wybrane zagadnienia pochodzące z przeszłości miasta.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek-sobota 10:00-16:00, niedziela 11:00-16:00. Ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, grupowy dla dzieci i młodzieży 1 zł. Szczegóły można poczytać na stronie muzeum: http://www.muzeum.boleslawiec.net/pl/site

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!