Bolesławiec

Skarby Dolnego Śląska

Bolesław to piękne miasto położone w województwie dolnośląskim, około 80 km od granicy niemieckiej. Przez liczącą niespełna 40 tysięcy mieszkańców miejscowość przepływa malowniczy Bóbr, będący największym z lewobrzeżnych dopływów Odry. To niezwykle atrakcyjne miejsce z bogatą historią, barwną kulturą oraz urokliwymi zabytkami architektonicznymi. Ponadto okoliczne kompleksy leśne wchodzą w skład Borów Dolnośląskich. Ślady historii zawarte są w urokliwej zabudowie architektonicznej. Malowniczy rynek to doskonałe miejsce na pełne wrażeń i uroku spacery.

Historia miasta

Najstarsze ślady działalności w postaci kamiennych narzędzi odnajdujemy w rejonie Bolesławca już w paleolicie, czyli ok. 10 000 lat p.n.e. Przybywające plemiona osiedlały się przede wszystkim w dorzeczu Bobru, utrzymując się z rybołówstwa i łowiectwa. Archeolodzy posiadają szereg informacji, znalezisk i ciekawych wystaw, dotyczących losów prehistorycznych. Odnalezione monety i denary mogą świadczyć o istnieniu wielu szlaków handlowych. Do naszych czasów zachowały się cmentarzyska pochodzące z 1400 – 5000 lat p. n.e. Wiadomo, że miejscowa ludność kontaktowała się z Celtami, którzy wywarli znaczący wpływa na kulturę. W epoce brązu nastąpiło intensywniejsze zasiedlanie doliny Bobru. Na obszarach między Łabą, a Odrą ukształtowała się formacja kulturowa zwana kulturą łużycką. Słowianie na te tereny przybyli dopiero w VII wieku. Historia miasta związana jest ściśle z historią Śląska, który został przyłączony do Polski za sprawą Mieszka I w 990 roku. Wykopaliska archeologiczne świadczą o gęstym zaludnieniu oraz istnieniu wielu grodzisk obronnych.

Na przełomie IX i X wieku ziemię bolesławiecką zamieszkiwało plemię Miliczan. W X w. tereny te zostały podbite przez Niemców. Następnie znajdowały się pod zwierzchnictwem polskim, czeskim oraz Brandenburgii. Na skutek wojen tereny te zostały dotkliwie zniszczone. W XII w. rozpoczęła się kolonizacja dokonywana przez feudałów niemieckich. Od tego czasu miasto się rozwijało, a z nim lokalne rzemiosło i handel. Przez gminę przebiegał szlak handlowy z Małopolski do Niemiec, którymi podążali kupcy do kopalni złota. Bolesławiec uzyskał prawa miejskie pomiędzy 1190 a 1250 rokiem. Bunty chłopskie, przemarsze wojsk, zamieszki, wielki pożar w 1642 roku, najazdy Husytów oraz działania wojny trzydziestoletniej doprowadziły do poważnych zniszczeń miasta. W XVIII wieku, Bolesławiec będący pod panowaniem pruskim odbudowuje się i rozwija. Na początku XIX w. przemarsz wojsk Napoleona po raz kolejny zniszczył Bolesławiec i spustoszył okolice. Zachowana do dziś okazała XIX wieczna zabudowa mieszkalno - gospodarcza wsi świadczy o zasobności tego rejonu. W tych latach nastąpił intensywny rozwój przemysły i rolnictwa, a Bolesławiec stał się ważnym ośrodkiem miejskim. Czasy I i II wojny światowej zatrzymały postęp gospodarczo-kulturowy. W mieście znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. W 1945 r. Dolny Śląsk znalazł się ponownie w granicach Państwa Polskiego i rozpoczął się proces odbudowy po zniszczeniach wojennych. Opustoszałe gospodarstwa zasiedlane były osadnikami z kresów wschodnich.

Stolica ceramiki

Bolesławiec to miasto o niezwykle bogatej historii, ale również interesujących legendach. Najpopularniejsza z nich tłumaczy, dlaczego miasto nazywane bywa stolicą ceramiki. Dawno, dawno temu pewien szalenie bogaty człowiek założył się, że zmieści cały zbiór grochu ze swojego pola i umieści go w jednym naczyniu. Ku jego zaskoczeniu plon przerósł jego oczekiwania, gdyż jego objętość przekroczyła dwa tysiące litrów. Nie chcąc przegrać zakładu udał się do miejscowych garncarzy z prośbą o pomoc, jednak żaden z nich nie chciał podjąć się tak trudnego zadania. Wyzwaniu postanowił sprostać jedynie młody czeladnik, ponieważ był zakochany w pięknej córce bogacza. Była to inspiracja dla mistrza garncarskiego Johanna Joppego, który w 1753 roku wykonał Wielki Garniec, będący jedną z największych atrakcji miasta. Goście chętnie odwiedzają Manufakturę - Żywe Muzeum Ceramiki, w którym mogą nie tylko zwiedzać fabrykę, ale również wziąć udział w warsztatach i własnymi rękoma przygotować niepowtarzalną pamiątkę.

Atrakcje w Bolesławcu

Wielki Garniec to olbrzymie naczynie, którego wysokość wynosi 2,5 m, obwód 3,24 m, natomiast pojemność 1970 litrów. Przez wiele lat uznawane było za największe na świecie. Warto jednak dodać, że w późniejszych latach powstały znacznie większe naczynia. Rekordzistą był garniec o pojemności niespełna 9000 litrów Georga Buchwalda. Niestety nie zdobyły one aż tak dużej popularności, a żadne z nich nie przetrwało II wojny światowej. Wspominana wcześniej Manufaktura znajdująca się przy ulicy Gdańskiej to nie jedyny zakład ceramiczny, ale z pewnością jeden z najpopularniejszych. Warto odwiedzić również Muzeum Ceramiki znajdujące się w baszcie murów miejskich, gdzie można dokładnie zapoznać się z tajnikami wyrobu bolesławieckiej ceramiki. Miejscowe naczynia nazywa się bunclokami, od niemieckiej nazwy Bolesławca – Bunzlau, gdyż to właśnie niemiecka szkoła widoczna jest w ozdobach produkowanej ceramiki. Naczynia wykonywane są od początku do końca ludzkimi rękoma, starannie dopracowane detale, dbałość o kształt, formę i kunsztowne ozdoby zadziwią każdego turystę.

W zabudowie Bolesławca wyróżnia się obiekt, który łączy w sobie cechy mostu, wiaduktu, a nawet akweduktu. Most bolesławiecki o długości niespełna pół kilometra jest najdłuższym i najefektowniejszym mostem w Polsce. Z pewnością będzie stanowić doskonałe tło do pamiątkowej fotografii. Bolesławiec to nie tylko zabytki, ale również aktywny wypoczynek. Na miłośników aktywnego wypoczynku i wodnego szaleństwa czeka Park Wodny Orka, w którym oprócz basenów znajdziemy, sauny, strefy do masażu, boisko do squasha oraz siłownię.

Baza noclegowa

Bolesławiec to niezwykłe miejsce, w którym wspaniałą historię czuć na każdym kroku. Naszą podróż może uprzyjemnić nocleg w odrestaurowanych kamienicach czy zabytkowych pałacykach. Miejscowa baza noclegowa jest bardzo obszerna i oferuje luksusowe hotele i przytulne pensjonaty. Znaleźć tu można także zakwaterowanie w wielu gospodarstwach agroturystycznych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bolesławcu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. -2 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
12 ℃
min. 2 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
9 ℃
min. 7 ℃
maks. 10 ℃
opady 1.55 mm
słabe opady deszczu
2024-03-22
10 ℃
min. 6 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!