Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Beskidzkiego w Wiśle

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle to klimatyczne miejsce pełne górskiej historii, tradycji i kultury. Obiekt znajduje się w budynku dawnej karczmy z 1794 r. usytuowanej w centrum miasta. Początkowo stanowiła ona schronienie dla wiernych oraz dzieci uczęszczających do szkoły ewangelickiej.

Beskidzkie tradycje

Założycielem placówki był Andrzej Podżorski – kierownik miejscowej szkoły, badacz i pasjonat góralskiej kultury. Prace nad stworzeniem pierwszej etnograficznej wystawy rozpoczął on już w 1954 roku, a zakończył dziesięć lat później. W ówczesnych latach była to jedyna placówka muzealna w Beskidzie Śląskim.

W muzeum turyści mogą podziwiać przede wszystkim eksponaty prezentujące kulturę dawnych górali Beskidu Śląskiego. Wiele z nich nawiązuje do zajęć, którymi się trudnili: pasterstwo, rolnictwo, tkactwo, bednarstwo czy ciesielstwo. W kolejnej sali przygotowano tradycyjny strój góralski dla kobiet i mężczyzn z podziałem na pory roku. Kolejne pomieszczenie zostało tak zaaranżowane, aby stanowiło jak najwierniejszą kopię dawnej izby góralskiej. W archiwach muzeum nie brakuje wielu przykładów twórczości artystycznej w postaci tekstów, obrazów i rzeźb.

Od 2010 roku goście mogą zwiedzić dawne budowle – Enklawę Budownictwa Drewnianego. To wyjątkowa szansa, aby z bliska zobaczyć tradycyjną kuźnię, w której prezentuje na żywo swoją pracę, chatę komornika, kolibę pasterską, pasiekę pszczelarską oraz w okresie letnim – zielnik. Szczególną atrakcją jest kuźnia, w której na żywo poznaje się pracę kowala. W okresie letnim enklawa często gości rozmaite wydarzenia i imprezy kulturalne z regionalną muzyką w tle.

Zwiedzanie

Muzeum zaprasza gości we wtorki, czwartki i piątki od godz. 9:00 do 15:00, w środy czynne jest dwie godziny dłużej, natomiast w soboty i niedziele turyści mogą poznawać kulturę beskidzkich górali do godz. 13:00. Koszt biletu normalnego wynosi 6 zł, ulgowego 4 zł, natomiast rodzinnego – 15 zł. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem w cenie 30 zł. Niezapomnianych wrażeń i doświadczeń dostarczą specjalne lekcje muzealne, których koszt wynosi 50 zł oraz warsztaty w cenie 60 zł, podczas który goście nauczą się między innymi tradycyjnego, beskidzkiego haftu krzyżakowego.

Dla dzieci przygotowano zajęcia podczas których poznają proces obróbki wełny, wykonają piękne ozdoby bożonarodzeniowe, ozdobią pisanki miedzianym drucikiem, a także obdarują bliskich własnoręcznymi kwiatami z bibuły.

Więcej szczegółów do poczytania pod adresem www.muzeumwisla.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Beskidzkiego w Wiśle