Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kopca Kaszubów w Helu

Kopiec Kaszubów w Helu

Konieczność wyznaczania granic jest niezbędna z punktu widzenia politycznego. Dla przyrody granica nie ma jednak większego znaczenia, jest płynna i stale się zmienia. Z tego powodu wszelkie oznaczenia wskazujące, w którym miejscu ona przebiega, są wyłącznie umowne i pełnią rolę jedynie symboliczną. Mają za zadanie zaznaczyć z ludzkiego punktu widzenia, gdzie zaczyna się jeden kraj, a gdzie kończy drugi. Tak jest też w przypadku helskiego Kopca Kaszubów.

Geograficzny początek Polski

Patrząc na mapę Polski nietrudno znaleźć miejsce, w którym może się ona „zaczynać” z każdej strony – północnej, południowej, wschodnie czy zachodniej. Na północy umowną granicą jest Hel, ale dopiero w 2013 roku postanowiono to dokładniej zaakcentować i stworzono na wybrzeżu kamienny Kopiec Kaszubów. Niewielki monument symbolizujący miejsce, w którym geograficznie zaczyna są lądowa Polska. Stawiając choćby jedną stopę poza kamienny kopiec można już powiedzieć, że jest się poza Polską.

Monument powstał jednak nie tylko w celach zaakcentowania geograficznego początku kraju jako symbolicznego miejsca, które mogłoby zostać skonkretyzowane na mapie. Kopiec Kaszubów jest przede wszystkim nową formą atrakcji – turystycznego produktu, który dodatkowo kusiłby przyjezdnych i zachęcał do odwiedzenia Helu. Stworzony z wielkich głazów i kamieni jest przyozdobiony tablicą z czarnym kaszubskim orłem. Podkreśla to dodatkowo jedność społeczności zamieszkujących Hel obecnie oraz przypomina o kaszubskiej tożsamości w latach minionych.

Pomysł na kopiec

Przez wiele lat nikt nie interesował się stworzeniem symbolicznego miejsca – początku północnej Polski. Pomysł taki powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku, ale szybko upadł z braku funduszy. Na początku 2010 r. do niego powrócono dzięki staraniom samorządu helskiego, gminy miejskiej oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wybrano w konkursie odpowiedni projekt, a fundusze zebrano na zbiórkach publicznych – brakującą resztę kwoty dołożyły władze miasta. Kopiec Kaszubski odsłonięto 23 czerwca 2013 roku na inaugurację sezonu wakacyjnego i praktycznie od razu stał się on jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Wielu turystów wciąż przybywa tu z Trójmiasta lub okolicznych miejscowości, aby zobaczyć miejsce, w którym zaczyna się Polska i zrobić sobie tutaj pamiątkowe zdjęcie.

Polecane obiekty w okolicy Kopca Kaszubów w Helu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!