Noclegi w pobliżu Łagowskiego Parku Krajobrazowego
Łagowski Park Krajobrazowy
W województwie lubuskim znajduje się przepiękny Łagowski Park Krajobrazowy. To park o wielu walorach, dlatego jest popularnym miejscem wypadowym dla turystów. Park ten powstał w 1985 roku, jego celem zaś jest zachowanie przyrody w czystej postaci z terenów Pojezierza Lubuskiego.
Rezerwaty i najciekawsze zakątki
Park ten jest bardzo rozległy, w jego rejonie znajdują się aż trzy Rezerwaty Przyrody (Buczyna Łagowska, Nad Jeziorem Trześniowskim, Pawski Ług), a także wiele innych ciekawych miejsc, np. Sokola Góra i Góra Bukowiec (z najwyższym wzniesieniem na ziemi lubuskiej), Wzgórze Poźrzadelskie czy Dolina Czarnej Wody. Ewidentną atrakcją dla turystów są też Łąki nad Łagową, gdzie można sobie rozłożyć koc i nacieszyć się piękną pogodą. Co więcej w godzinach wieczornym można tu zauważyć sarny i jelenie, które przez cały dzień odpoczywają w wysokiej trawie. Na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż osiem jezior, wśród nich najpopularniejsze: Jezioro Trześniowskie, Jezioro Łagowskie i Jezioro Buszno.
Rezerwat Przyrody Buczyna Łagowska
Celem tego rezerwatu jest ochrona lasów bukowych. Rezerwat utworzono w 1968 roku. Niektóre drzewa znajdujące się na jego terenie mają setki lat i pochodzą z minionych wieków. Są prawdziwymi pomnikami przyrody. Poza bukami, które bujnie porastają ten teren, jest tu też kilka innych chronionych gatunków roślin, wśród nich najpopularniejsze to: konwalia majowa, orlik pospolity, marzanka wodna, barwinek pospolity czy widłak goździsty.
Rezerwat Przyrody Nad Jeziorem Trześniowskim
Ten rezerwat został stworzony w 1965 roku. To chroniony obszar leśno - krajobrazowy, charakterystyczny dla niego jest rosnący tu zespół kwaśnej buczyny. Tereny tego rezerwatu również porastają drzewa bukowe, ale także lasy mieszane. Do najpopularniejszych roślin będących tutaj pod ochroną należą: bluszcz pospolity, kalina koralowa i paprotka zwyczajna.
Rezerwat Pawski Ług
Tutejsze tereny to głównie lasy i torfowiska, utworzony go w 1970 roku, na jego terenie poza torfowiskami, znajdują się też lasy sosnowo – bukowe. Rośliny pod ochroną należące do tego rezerwatu to: rosiczka okrągłolistna, grzebień biały, widłak i kruszyna pospolita.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!