Łagów

Łagów

Położenie

Łagów to mała miejscowość położona na południe od Poznania w województwie lubuskim. Znajduje się nad dwoma jeziorami - Łagowskim i Jeziorem Ciecz, dzięki czemu możliwości spędzenia czasu są ogromne. Jest to miejsce zwane perłą ziemi lubuskiej. Idealne do biernego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych, długich spacerów czy wycieczek rowerowych po okolicznych lasach bukowych znajdujących się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, a dodatkowo jest to miejscowość znana ze swoich walorów uzdrowiskowych.

Leśne tereny w okolicy Łagowa stanowią popularny rezerwat znany pod nazwą "Buczyna Łagowska". Rezerwat ten został utworzony w 1968 roku. Oprócz nich znaleźć tu można wiele ciekawych zabytków i innych atrakcji. Łagów to miejsce kompletne, idealne do spędzenia wakacji z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Zarys historyczny Łagowa

Jest to miejscowość, której istnienie potwierdzają dokumenty z końca XIII wieku. Te zapiski mówią o zamku Joannitów, który miał powstać. Finalnie zamek wybudowano w XIV wieku. Łagów przez długi znajdował się pod panowaniem zakonu zamieszkującego warownię. W 1640 roku wieś została zajęta przez wojska szwedzkie i brandenburskie. Następnie miejscowość należała do Niemiec, a dopiero w 1945 została ponownie włączona do Polski, natomiast ludność w niej mieszkająca została wysiedlona do Niemiec. Do pewnego czasu była to malutka wioska, zresztą do teraz liczy ona nie więcej niż 2000 mieszkańców, jednak turystyka znacznie rozwinęła to miasto.

Atrakcje

Najbardziej znanym obiektem w Łagowie jest zaś zamek Joannitów. Jest to budowla pochodząca z XIV wieku, można ją zwiedzać i znakomitym pomysłem będzie wejście na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny krajobraz okolicy. Mury zamkowe wykonane zostały z kamienia i cegły. Jest to miejsce uwielbiane przez miłośników historii architektury. Znaleźć tam można wiele rodzajów historycznego budownictwa, np. gotyckie sklepienia krzyżowo żebrowe oraz piwnice pochodzące z tego samego okresu.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć jest wiadukt kolejowy znajdujący się nad ulicą Mostową. Jest to obiekt o długości 40 metrów, który liczy ponad 100 lat. Odkąd go wybudowano stał się symbolem tego miasta i stanowi swego rodzaju pamiątkę poprowadzenia pierwszej linii kolejowej w tym miejscu, która połączyła Łagów drogą kolejową z innymi miejscowościami. Most wykonany został z cegły.

Głównym miejscem, gdzie spędzają czas turyści są plaże nad jeziorami. Znajdują się tam strzeżone kąpieliska. Istnieje kilka sposobów na spędzenie czasu wolnego - wypożyczalnia sprzętów wodnych oraz liczne boiska do siatkówki plażowej czy miejsca do gry w piłkę. Dodatkowo baza gastronomiczna jest dobrze rozwinięta w okolicach jezior, więc można spędzić tam cały dzień. Warto również wybrać się do pobliskich lasów znajdujących się w Łagowskim Parku Krajobrazowym. Przygotowane dla turystów ścieżki oraz trasy rowerowe zainteresują wszystkich miłośników spędzania czasu na długich spacerach czy rowerowych przejażdżkach. Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych są dostępne w okolicy stadniny koni. Może to być świetny pomysł na spędzenie wakacji w siodle lub jednorazowy wypad podczas pobytu w tej okolicy.

Najciekawsze wydarzenia

Łagów to nie tylko kurort typowo wakacyjny z wieloma atrakcjami i możliwościami spędzenia czasu wolnego, ale także bardzo ciekawe propozycje wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Mają tu miejsce Lubuskie Lato Filmowe oraz Plenery Malarskie. Są to ogromne wydarzenia zorganizowane na najwyższym poziomie. Można tam również spotkać wiele znanych osób - muzyków, aktorów, reżyserów i malarzy. Warto jest wybrać się do Łagowa właśnie podczas tego typu imprez i połączyć wakacje z tymi wydarzeniami. Turyści chętnie przybywają także na pokazy tańca flamenco oraz turnieje rycerskie. Oba te wydarzenia odbywają się na zamku Joannitów. Dodatkowo w Łagowie miejsce mają koncerty filharmoniczne, zawody motocyklistów, drwali oraz festiwal sygnalistów myśliwskich.

Infrastruktura turystyczna

Łagów jest miejscowością bardzo popularną. Przyjeżdża tu wiele osób z dużych miast na wypoczynek. Idzie za tym oczywiście rozwój całej infrastruktury turystycznej. Oprócz licznych atrakcji dostępna jest tu bardzo bogata baza noclegowa, w skład której wchodzą ośrodki wypoczynkowe położone w lasach, domki letniskowe oraz hotele bliżej centrum miasteczka. Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną to można znaleźć wiele dobrych restauracji, pizzerii i barów na terenie miasta, jednak najwięcej takich miejsc zlokalizowanych jest nad jeziorami. To właśnie tam turyści spędzają najwięcej czasu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Łagowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 13 ℃
maks. 18 ℃
opady 6.09 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
21 ℃
min. 10 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
28 ℃
min. 14 ℃
maks. 30 ℃
opady 23.76 mm
intensywne opady deszczu
2024-06-22
21 ℃
min. 17 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!