Brama Polska w Łagowie

Na Ziemi Lubuskiej w miejscowości Łagów można spotkać wiele różnych zabytków historycznych. Wśród tych najbardziej popularnych znajduje się Brama Polska. Brama pochodzi z XV wieku i była częścią obwarowania miejskiego. Kiedyś brama pełniła funkcję obronną. Brama ma kształt małego budynku, jest wymurowana z czerwonej cegły. W minionych latach brama była pomalowana na biało, dopiero w czasie jednego z ostatnich remontów przywrócono jej pierwotny wygląd. Brama Polska jest jedną z dwóch bram łagowskich, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.

Charakterystyka

Brama Polska ma kształt prostokąta. Posiada dwie kondygnacje, jest parter, piętro i użytkowe poddasze, jej okna są prostokątne. Dach jest dwuspadowy i jest pokryty dachówką. Mimo, że budynek przeszedł wiele renowacji i remontów, to w dalszym ciągu zachował swój zabytkowy charakter. Znajdują się w nim wykończone drewnem stropy belkowe oraz klatka schodowa, która również jest w całości wykonana z drewna. Wszystkie drewniane elementy są w pełni zabezpieczone, tak by poruszanie się wewnątrz budynku było bezpieczne.

Wizytówka miasta

Pod bramą znajduje się droga, którą samochody mogą swobodnie przejeżdżać. Na drodze znajduje się też sygnalizacja świetlna. Obok trasy przejazdowej, mieszczą się drzwi do bramy, którymi można wejść do środka. Brama ta jest jedną z wizytówek Łagowa, obok Zamku Joannitów i drugiej z bram miejskich – Bramy Marchijskiej (Niemieckiej).

Brama Polska jest pięknym zabytkiem Ziemi Lubuskiej, znanym i cenionym w kraju i za granicą. Władze miasta dbają o to, by budynek był w dobrym stanie i odpowiednio się prezentował. Szczególnie w okresie wakacyjnym, na turystów czeka tu wiele atrakcji. W okolicy Bramy Polskiej otwarte są liczne restauracje i inne lokale, gdzie można miło spędzić czas. Brama w środku nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Mapa

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!