Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kubalonki

Kubalonka

Przełęcz Kubalonka położona na wysokości 758 metrów n.p.m. to jedno z najczęściej odwiedzanych w okolicy Istebnej miejsc, ze względu na jej umiejscowienie pomiędzy pasmem Stożka i Czantorii oraz pasmem Baraniej Góry, będących popularnymi szczytami regionu. Na Kubalonce mieści się wyjątkowo efektowny kościółek drewniany pw. Podwyższenia Krzyża Świętego będący jednym z zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej Beskidu Śląskiego oraz liczne bary i restauracje umożliwiające odpoczynek w trakcie wędrówek na górskim szlaku.

Lokalizacja przełęczy Kubalonka

W okresie międzywojennym wybudowano przez przełęcz Kubalonka dwie drogi: wojewódzką prowadzącą z Wisły do Istebnej oraz wąską drogę powiatową przez przełęcz Szarculę, schodzącą koło Zameczku do Wisły Czarnego. Poprowadzone zostały tędy także popularne szlaki turystyczne:

  • czerwony Główny Szlak Beskidzki wiodący na Baranią Górę przez Stecówkę, którego przejście zajmuje około 3 godzin, a także na Stożek Wielki przez Kiczory zajmujący ponad 2 godziny
  • dwa zielone szlaki – jeden prowadzący do Wisły Głębców i zajmujący niecałą godzinę i drugi prowadzący do Wisły Nowej Osady, o podobnym czasie przejścia

Ścieżka między planetami

Na przełęczy Kubalonka rozpoczyna się także Beskidzka Ścieżka Planetarna o długości 12 kilometrów, wiodąca przez przysiółki Istebnej do Muzeum „na Grapie” w Jaworzynce utworzona w 2002 roku z inicjatywy Jerzego Ruckiego i popularyzująca wśród spacerowiczów budowę Układu Słonecznego. Na samej przełęczy można też skorzystać z oferty jednego z licznych tutaj barów i restauracji, w tym znanego od okresu międzywojennego – barku Beczka.

Przystanek Szlaku Architektury Drewnianej

Na południowej części przełęczy Kubalonka warto odwiedzić drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, przeniesiony w to miejsce z Przyszowic koło Gliwic. Wybudowana w 1779 roku drewniana budowla, pierwotnie po przeniesieniu stała się placówką muzealną z ekspozycją sztuki sakralnej Górnego Śląska, a w 1983 roku została przekształcona w kościół parafialny. W drewnianym kościele o konstrukcji zrębowej z gontowym dachem można oglądać zachowane oryginalne wyposażenie wnętrza, m. in. ołtarz oraz ambonę. Zachowała się także z okresu baroku wieżyczka na sygnaturkę.

Polecane obiekty w pobliżu Kubalonki