Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Sławie

Kościół Św. Michała Archanioła w Sławie

Wybierając się do niewielkiej miejscowości o nazwie Sława, która mieści się w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, możemy zwiedzić piękny kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Na pewno jest to bardzo urokliwy i ciekawy pod względem historyczny budynek, który nie od samego początku należał do katolików.

Świątynia wygrana w konnych wyścigach

Kościół początkowo miał mieć konstrukcję drewnianą. Według różnych opisów, jego powstanie datowano na 1404 rok. Jednak po mniej więcej stu latach, czyli w 1524 roku, kościół znalazł się pod panowaniem ewangelików. Późniejsza 30-letnia wojna doprowadziła do oddania świątyń ponownie katolikom. Natomiast w Sławie, taki spór do kogo ma należeć świątynia rozstrzygnięto w dość nietypowy sposób. Urządzono konne wyścigi, które wygrali katolicy. W celu upamiętnienia tego wydarzenia powieszono podkowy na zewnętrznym oknie kościoła. W 1604 roku zburzono drewniany kościół, a na jego miejscu wybudowano murowaną świątynię. Inicjatorem takiej przebudowy był ówczesny właściciel Sławy - Melchior von Rechenberg.

Zabytkowe wnętrza

Do dzisiejszego dnia możemy podziwiać ołtarz główny, który pochodzi z początku XVII wieku. Jest on jednocześnie wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa. W kolejnym wieku od momentu jego powstania, kościół stylizowano według barokowych kanonów architektonicznych. Ale oczywiście zachowano pewne pierwotne elementy, do których zaliczają się np. polichromowane skrzydła.

Ciekawym obiektem w kościele parafialnym jest ambona wybudowana w 1619 roku. Fundatorką ambony była córka właściciela Sławy - Anna von Niebelschutz. Wykonano ją z piaskowca polichromowanego. Jednocześnie została ona przyozdobiona pięknym baldachimem oraz kolumną z dekoracyjną winoroślą.

Zwiedzając farę, należy koniecznie zwrócić uwagę również na ołtarz boczny, który został postawiony w drugiej połowie XVIII wieku, a także na figurę Chrystusa Frasobliwego. Rzeźbę wykonano w XVI wieku. Jak widać, jest to dość niewielki kościółek, ale kryjący w sobie niesamowitą historię.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Sławie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!