Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim

Kościół Św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim

Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny mieści się Międzybrodziu Bialskim przy ulicy ks. Prałata Jana Banasia. Jest to kościół parafialny, rzymskokatolicki. Należy do diecezji bielsko-żywieckiej. Kościół chętnie odwiedzają turyści, ponieważ jego wnętrze jest wyjątkowo piękne i zabytkowe.

Historia

Warto wiedzieć, że samo Międzybrodzie ma swoje początki już w XV wieku. Natomiast wzmianki z XVI stulecia mówią o tym, że Międzybrodzie było już zorganizowaną wioską, która płaciła daninę królowi. Jeśli zaś chodzi o kwestię kościelną, to Międzybrodzie Bialskie bardzo długo funkcjonowało w obrębie parafii Czaniec. Jednak na początku XIX wieku postanowiono zmienić ten stan rzeczy. Pierwszym krokiem było zbudowanie w 1810 roku kaplicy pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Posługę duszpasterską zaczął sprawować tam ojciec Fidelis Kołatkiewicz należący do bernardynów. Natomiast w 1827 roku biskup przysłał na posługę księdza Jana Fitaka oraz utworzył tu ekspozyturę. W 1858 roku Gubernium Lwowskie utworzyło z kolei probostwo, ale pod carskim zwierzchnictwem.

Kościół św. Marii Magdaleny został wybudowany w latach 1859-1862 z inicjatywy księdza Jana Fitaka. Świątynia reprezentuje neoromański styl i powstała dzięki cesarskim pieniądzom oraz pożyczce od Galicyjskiego funduszu religijnego. Wkrótce ksiądz Jan Witak utworzył szkołę na plebani, a później przeniósł ją do domu numer 51 należącego do Sebastiana Kublina. Ksiądz Fitak zmarł w 1863 roku i spoczywa na cmentarzu obok kościoła. W 1885 roku kościół został konsekrowany przez księdza Kardynała Dunajewskiego.

Wnętrze świątyni

Na początku lat 60-tych ubiegłego wieku kościół został wyremontowany, a zwłaszcza jego część zewnętrzna. Warto tu zwrócić uwagę na witraże, które powstały tuż przed II wojną światową. Wykonane zostały w Krakowie, a za ich autora uważa się Żeleńskiego, który bazował na projekcie Alojzego Kołka – tutejszego artysty. Kołek jest również autorem takich rzeźb jak: Chrystus na krzyżu (kruchta), Maria Magdalena z Chrystusem (duży ołtarz). Poza tym w lewej kaplicy bocznej znajduje się rzeźba św. Franciszka, św. Jana Kantego oraz bł. Kingi, które również zostały wykonane przez Kołka. Natomiast w prawej kaplicy mieści się figura Matki Bożej Bolesnej, aniołów oraz św. Jana Ewangelisty.

Szczegóły można znaleźć na stronie http://parafiamb.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim