Międzybrodzie Bialskie

Położenie

Międzybrodzie Bialskie to urokliwa polska wieś, która leży w województwie śląskim. Należy ona do powiatu żywieckiego, a dokładnie do gminy Czernichów. Na obszarze ponad 3 tysięcy ha mieszka ponad 3330 osób. Miejscowość leży po zachodniej stronie Jeziora Międzybrodzkiego oraz rzeki Soły. Znajduje się tu wiele potoków: Żarnówka Duża, Żarnówka Mała, Ponikwia. Międzybrodzie Bialskie znajduje się na stokach Chrobaczej Łąki, Rogacza i Magurki Wilkowickiej. Jest to przede wszystkim wieś turystyczna oraz sportowy ośrodek. Powszechnie dzieli się ją na dwie części: Żarnówkę Małą i Żarnówkę Dużą.

Historia

Przyjmuje się, że początki Międzybrodzia Bialskiego datuje się już na XV wiek. Wówczas należało ono do księstwa oświęcimskiego, natomiast po podziale do zatorskiego. W wyniku rozbiorów Polski, Międzybrodzie Bialskie znalazło się w Austrii i należało do Królestwa Galicji i Lodomerii. W 1863 roku powstał tu urokliwy murowany kościół. W dwudziestoleciu międzywojennym, a konkretnie w 1924 roku zyskało swoją oficjalną nazwę i powstało dzięki połączeniu chłopskich gromad, Międzybrodzia Kobiernickiego z Międzybrodziem Lipnickim.

Szlaki turystyczne

Przez miejscowość przebiega wiele szlaków turystycznych, głównie ze względu na górskie otoczenie. Swój początek mają tu trzy najważniejsze szlaki. Najpopularniejszym jest godzinny szlak niebieski na Nowy Świat. Turyści chętnie wędrują także szlakiem żółtym na Magurkę Wilkowicką, a spacer ten zajmuje około 2,5 godziny oraz szlakiem czerwonym przez Czupel do Łodygowic, przy czym jest to wycieczka o godzinę dłuższa niż ta na Magurę.

Najważniejsze szczyty górskie

Jednym z najpopularniejszych szczytów w Międzybrodziu Bialskim jest Rogacz. Leży on w południowo-zachodniej Czupli oraz w Grupie Magurki Wilkowickiej. Jego wysokość to 828 m n.p.m. Z polany pod szczytem Rogacza można podziwiać przepiękny Beskid Śląski. Ciekawa jest geneza nazwy tego szczytu. Wzięła się ona od zbójnika z Wilkowic, Rogacza, który działał tu w XVII wieku. Podobno właśnie na tej górze pojmano go i zabito oraz pochowano. Warto także wiedzieć, że na zachodnim stoku góry znajduje się urokliwe schronisko studenckie. Turyści odwiedzają chętnie również Magurkę Wilkowicką (909 m n. p. m.). Jest ona głównie porośnięta lasem, aczkolwiek szczyt i grzbiet zachodni są przeważnie bezleśne i pokryte łąkami, polami, a także zabudowaniami. Pod szczytem znajduje się piękna i rozległa polana widokowa, znajduje się tam także sklep i bar. Natomiast na szczycie Magurki powstało schronisko PTTK. Warto także wiedzieć, że na szczyt można wjechać rowerem lub samochodem, znajduje się tam też parking. Poza tym funkcjonuje tu ośrodek narciarstwa biegowego i odbywają się zawody sportowe. Oprócz tego na Magurce powstał taras widokowy i mała kapliczka, przy której raz w roku odprawiana jest msza.

W Międzybrodziu Bialskim funkcjonują dwa talerzykowe wyciągi. Można tam skorzystać z tras o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich przeznaczone są dla najmłodszych oraz początkujących, natomiast te dłuższe i trudniejsze dla zaawansowanych. Na trasach zamontowano oświetlenie, powstała tu też szkółka narciarska i wypożyczalnia. Z wyciągów można korzystać od godziny 9.00 do 20.00. To wspaniałe miejsce na zimowy wypad na narty lub snowboard.

Zabytkowy kościół

Ciekawym zabytkiem miejscowości jest kościół pw. św. Marii Magdaleny. Początkowo w 1810 roku zbudowano tu kaplicę, a pierwszym duszpasterzem był ojciec Fidelis Kołatkiewicz. Patronką kaplicy była właśnie Maria Magdalena. Później pieczę nad kaplicą sprawował ksiądz Jan Fitak i to właśnie za jego czasów wybudowano neoromański kościół. Miało to miejsce w latach 1859-1862 i wykorzystano do budowy cesarskie fundusze oraz pożyczono pieniądze od Galicyjskiego funduszu religijnego. Warto wiedzieć, że ksiądz Fitak jest także inicjatorem powstania szkoły w Międzybrodziu. Był on również pierwszym proboszczem nowej parafii Międzybrodzie. Jego ciało spoczywa na przykościelnym cmentarzu. W 1885 roku ksiądz Kardynał Dunajewski konsekrował kościół. Prawie 80 lat później, w 1961 roku miał miejsce remont świątyni. Będąc tu, warto przede wszystkim obejrzeć witraże z 1938 roku, które wykonał Żeleński z projektu rzeźbiarza A. Kołka. Kołek jest również autorem rzeźby Chrystus na krzyżu w kruchcie, Marii Magdaleny z Chrystusem (znajduje się w ołtarzu wielkim), figur św. Franciszka, św. Jana Kantego oraz błogosławionej Kingi, które mieszczą się w lewej kaplicy bocznej. To on jest też twórcą katafalku, rzeźby Matki Bożej Bolesnej, aniołów i św. Jana Ewangelisty, które podziwiać można w prawej kaplicy. Warto również zwrócić tutaj uwagę na krzyż, bowiem znajdujący się na nim Chrystus został porąbany przez Niemców podczas II wojny światowej.

Noclegi

Na turystów szukających noclegu w Międzybrodziu Bialskim czekają przede wszystkim pokoje gościnne oraz kwatery prywatne. Duży wybór jest również wśród ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Ta niewielka miejscowość pozwala na wspaniały wypoczynek za niewysoką cenę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Międzybrodziu Bialskim.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. 0 ℃
maks. 6 ℃
opady 1.46 mm
śnieg z deszczem
jutro
7 ℃
min. -2 ℃
maks. 8 ℃
opady 2.32 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
3 ℃
min. 1 ℃
maks. 7 ℃
opady 1.71 mm
śnieg z deszczem
2024-04-21
1 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!