Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Brennej

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Brennej

W samym centrum małej wioski turystycznej - Brennej, stoi zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Brenna leży na Śląsku Cieszyńskim, w województwie Śląskim, w otoczeniu grzbietów górskich. Kościół Jana Chrzciciela to zabytkowy kościół parafialny, w którym codziennie odbywają się msze święte i różnego rodzaju nabożeństwa.

Historia

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela zaczęto budować w 1793 roku. Jego budowa trwała trzy lata, uroczyste poświęcenie odbyło się w 1796 roku. Wcześniej na miejscu obecnego kościoła, znajdowała się drewniana kapliczka, która została postawiona w 1719 roku. Po kilku latach kapliczka popadła w ruinę, więc zburzono ją i zaczęto budować nową na miejscu poprzedniej. Kolejna kapliczka przetrwała kilkadziesiąt lat, dopiero w 1796 roku postawiono na jej miejscu obecny kościół parafialny. W 1784 roku, utworzono w tym miejscu parafię rzymskokatolicką.

Charakterystyka

Kościół Jana Chrzciciela jest w środku bardzo bogato ozdobiony, chociaż z zewnątrz sprawia dosyć skromne wrażenie. Jego punktem centralnym jest ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Chrztu Pana Jezusa. W głównej nawie kościoła znajduje się ambona, która pochodzi z XIX wieku, zaś w innych częściach kościoła można znaleźć dwie interesujące rzeźby: św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i św. Anny z Matką Boską. W kościele znajduje się również zabytkowy chór, z organami Rigera pochodzącymi z 1897 roku. Organy te zachowały swój oryginalny wygląd i w dalszym ciągu są na nich wygrywane melodie sakralne. Kościół jest pięknie pomalowany i udekorowany, znajduje się w nim wiele ozdobnych żyrandoli i misternie wykonanych świeczników. Jest tu też zabytkowa chrzcielnica. Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1949 roku. Od czasu do czasu przechodzi on generalny remont, z dbałością o pozostawienie oryginalnych zdobień i elementów architektonicznych. Z tego kościoła co roku wyrusza pielgrzymka do kościoła w Szczyrku, której trasa wiedzie przez Przełęcz Karkoszczonka.

Więcej informacji można poczytać na stronie http://www.parafia-brenna.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Brennej