Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Planetarium w Toruniu

Noclegi w pobliżu Planetarium w Toruniu

Planetarium w Toruniu

Otwarte w 1994 roku Planetarium imienia Władysława Dziewulskiego w Toruniu znajdziemy na terenie zabudowy staromiejskiej. Nawiązuje ono do historycznej tradycji astronomicznej tego miasta rozsławionego jako miasto Mikołaja Kopernika.

Spuścizna Mikołaja Kopernika

Urodzony w Toruniu słynny twórca teorii heliocentrycznej spędził tutaj w sumie 18 lat, a w budynku będącym miejscem jego dzieciństwa mieści się dzisiaj muzeum. Nic więc dziwnego, że Toruń chcąc kontynuować spuściznę astronoma, w 1994 roku zdecydował się na otwarcie Planetarium umiejscowionego w dawnym zbiorniku gazowym o charakterystycznych okrągłym kształcie i kopulastym dachu.

Początkowo organizatorzy Planetarium mieli obawy czy ośrodek będzie w stanie utrzymać się wyłącznie z wpływów z biletów, bez żadnych dotacji zewnętrznych. Czas pokazał, że decyzja przez nich podjęta była słuszna. Obecnie Planetarium przekształcono w Centrum Popularyzacji Kosmosu i otwarto dwie dodatkowe wystawy interaktywne – salę Geodium i salę Orbitarium.

Astronomiczne spacery

Początki Planetarium były skromne i wykorzystywano zaledwie rzutniki slajdów, dzięki wpływom z biletów organizatorzy już wkrótce mogli zainwestować w połączone panoramy pozwalające podziwiać kosmiczne widoki. W 1997 roku, jako pierwsi w Polsce, zainwestowali w system „all-sky” pokrywający slajdami całe wnętrze kopuły i zabierający widzów w podroż na Księżyc lub przez pierścienie Saturna, ale też na wirtualny spacer po przestrzeniach toruńskiej Starówki.

Toruńskie planetarium cieszy się do dzisiaj ogromną popularnością wśród turystów odwiedzających miasto. W ciągu pierwszych siedmiu lat działalności obiekt odwiedziło ponad milion gości i do dzisiaj frekwencja przekracza 180 tysięcy osób rocznie. Dzięki temu Planetarium to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji całego regionu i jedna z najliczniej odwiedzanych placówek tego typu w Europie.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia kas biletowych: poniedziałek - piątek 8:30 – 18:00, sobota 10:15 – 17:30, niedziela 10:45 – 16:30.

Ceny biletów:

  • seanse w sali Planetarium:
 grupowy szkolny 9 zł osoba, ulgowy 10 zł, normalny 12 zł

  • Geodium (wystawa interaktywna): 
grupowy szkolny 7 zł osoba, ulgowy 7 zł, normalny 9 zł
  • Orbitarium (wystawa interaktywna)
: grupowy szkolny 7 zł osoba, 
ulgowy 7 zł, 
normalny 9 zł

Polecane obiekty w pobliżu Planetarium w Toruniu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!