Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie

Osoby, które lubią odwiedzać wszelkiego rodzaju zabytki sakralne, na pewno po przyjeździe do Węgorzewa, powinny wybrać się do kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, mieszczącego się przy ulicy Zamkowej 16. Kościół jest wyjątkowym zabytkiem sięgający czasów średniowiecza.

Pomysł na wybudowanie kościoła pojawił się już w 1478 roku. Oczywiście musiało upłynąć nieco czasu, by taki zamysł się zrealizował. Zanim powstała świątynia mieszkańcy musieli uczęszczać na msze święte do Węgielsztyna. Budowa świątyni została rozpoczęta w 1491 roku po wydanym nakazie ze strony biskupa warmińskiego Łukasza Watzendore.

Nie od samego początku mieliśmy tutaj do czynienia z kościołem katolickim, ponieważ wstępnie wybudowany drewniany kościół miał charakter ewangelicki. Dopiero na przełomie XVI oraz XVII wieku zaczęto zbierać środki finansowe na budowę murowanego kościoła. Niestety na początku XVII wieku wybuchł pożar, co oddaliło w czasie powstanie murowanej świątyni. Jednak mimo takich przeciwności losu, nadal kontynuowano zbiórkę pieniędzy. To właśnie dzięki temu udało się między innymi zebrać pieniądze nie tylko na wykończenie świątyni, ale także na budowę plebanii. Jeżeli chodzi o plebanię, to została ona rozebrana w 1864 roku. Potem zdecydowano się na jej ponowne wybudowanie, dlatego też możemy ją oglądać do dnia dzisiejszego.

Osoby, które zamierzają zwiedzać kościół w Węgorzewie powinny zwrócić największą uwagę przede wszystkim na tutejszy ołtarz. Jest to niesamowicie przyozdobiony główny element kościoła, który pochodzi z 1652 roku. Do takich zabytkowych elementów zalicza się również ambona pochodząca z XVII wieku i dwa konfesjonały. Jeden z nich został wykonany w 1696 roku, natomiast drugi pochodzi z 1715 roku. Prawdziwym powodem do dumy są także tutejsze organy, które uchodzą za najstarsze na terenie całych Mazur. To właśnie z nich wydobywa się niesamowite barokowe brzmienie.

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://www.apostolowie-wegorzewo.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie