Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Izerski Park Ciemnego Nieba w Świeradowie Zdroju

Noclegi w pobliżu Izerskiego Parku Ciemnego Nieba w Świeradowie Zdroju

Izerski Park Ciemnego Nieba w Świeradowie Zdroju

Góry Izerskie przez wielu zwolenników pieszych wędrówek porównywane są z Bieszczadami. Na pewno cechą wspólną tych pasm jest ciemność, która ogarnia te tereny po zapadnięciu zmroku. Nie ma tutaj latarni, a drogę oświetla jedynie blask księżyca. Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego wpadł więc na pomysł, aby zarówno po czeskiej stronie gór, jak i polskiej stworzyć Izerski Park Ciemnego Nieba.

Niebo nad Górami Izerskimi

Głównym celem parku jest ochrona terenu Gór Izerskich przed sztucznym oświetleniem, które utrudniałoby obserwację gwiazd. Również i to przedsięwzięcie jest wspólną cechą Bieszczad i Gór Izerskich. W Bieszczadach także wydzielono specjalną strefę bez sztucznego oświetlenia. Izerski Park Ciemnego Nieba od samego początku powstania cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Górskie tereny jak żadne inne, umożliwiają obserwację nocnego nieba. Poza tym projekt zakłada ochronę górskich terenów przed zanieczyszczeniem światłem. Z uwagi na to, że tereny izerskie są dość słabo zaludnione nie potrzeba dużej ilości światła.

Każdego z turystów, który nocą spojrzy w rozgwieżdżone izerskie niebo na pewno zachwyci niezwykły widok gwiazd i planet, a droga mleczna widziana z tego miejsca jest naprawdę niezwykła. Przy odrobinie cierpliwości na pewno uda się wypatrzeć mknącą kometę. Jak opowiadają mieszkańcy Świeradowa, tutaj w gwieździstą noc, spadające gwiazdy spełniają wszystkie życzenia. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ogromną ilość gwiazd skrywa nasze niebo i jak bardzo potrafi być piękne.

Chcąc dotrzeć do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba trzeba przejść czerwonym szlakiem Stogu Izerskiego w stronę Polany Izerskiej do Chatki Górzystów. W swoim założeniu park spełnia rolę edukacyjną, która ma na celu przekonanie każdego mieszczucha, jak bardzo nocne niebo w mieście różni się od tego w górach. Poza tym jest to również ochrona przyrody. Aby przybliżyć turystom projekt, wydawane są specjalne materiały informacyjne, które wyjaśniają czym jest nocne niebo wolne od zbędnych świateł.

Noc pod gwiazdami

Izerski Park Ciemnego Nieba to miejsce niezwykłe. Tutaj spotykają się miłośnicy astronomii, zakochani spędzają pod rozgwieżdżonym niebem romantyczne chwile, a turyści zdobywają wiedzę o wszechświecie. O każdej porze roku zawsze znajdują się chętni, aby na własne oczy zobaczyć ten ogrom gwiazd.

Polecane obiekty w pobliżu Izerskiego Parku Ciemnego Nieba w Świeradowie Zdroju